Cinselliğe yeni başlayanların bilmesi gerekenler

0
75

Cinsellik hakkında pek bir bilginiz yoksa kulaktan dolma bilgiler kafanızı bulandırmasın. En basit haliyle bilmeniz ve önlem almanız gerekenleri sizler için derledik.

Öncelikle kendinizi tanıyın. Kabul etmek gerekir ki çoğu insan cinselliği porno izleyerek öğreniyor. Kabul edelim, hiçbir şey orada gördüğünüz gibi değil. Ne sizin vücudunuz ne de partnerinizin vücudu… Kendinizi keşfettiğinizde her şey daha da kolay olacaktır. Sonrasında zaten partnerinizi keşfedeceksiniz. Örneğin, mastürbasyon yapmak kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise korunmak. Hem gebelikten hem de cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklardan.

Korunmanın yolları:

– Gebelikten koruyucu iğneler

Takvim tutmaya başlamalısınız. Bu yöntemde kadınlar regl olma günlerini hesaplayarak riskli günlerde cinsel ilişkiye girmezler. Bunun için telefonunuza da indirebileceğiniz birçok uygulama mevcuttur.

En güvenilir yöntem ne yazık ki hala kadının uyguladığı doğum kontrol yöntemidir. Kondom ve geri çekme gibi erkeğin uyguladığı geleneksel yöntemler, ya da takvim metodu gibi yumurtlama günü hesabı yöntemleri riski oldukça yüksek yöntemlerdir. Kadının doğum kontrol hapı kullanması (unutma olmaksızın ve doktor önerisi ile) veya rahim içi araç şu an sık kullanılan güvenilir metotlar olarak kabul edilmektedir.

Merak edilen bir soruya da cevap verelim, sürtünmeyle hamile kalmanız düşük bir ihtimaldir. Erkek, vajinaya doğru boşaldıysa ancak o zaman hamile kalma riskiniz olabilir. Evet, bakire de olsanız durum aynı olabilir. Çünkü kızlık zarının yapısı ince bir halka olduğu için spermler içeri sızabilir. Küçük bir ihtimal olsa da dikkat etmekte yarar var.

Merak edilen sorular:

Seks acı verir mi?
Vajinal sıvının yeterli olmadığı durumlarda, eğer bir

Kadınlar da boşalır mı? 
Cevabı çok merak edilen bir konu olan, kadınların boşalması kimilerine göre kadınların %40’ı erkekler gibi boşalıyor. Ancak, bunun normal vajina sıvısı mı, yoksa G noktasının orgazma katkısı mı olduğu konusu henüz kesin değil. Bir araştırmada, kadınların G noktalarına baskı uygulanmış, sonuçta bazı kadınlarda boşalma görülmüş. Önerimiz, çok merak ediyorsanız, kendiniz deneyin!

Seks sırasında komik sesler çıkar mı?
Üzülmeyin, kimi zaman böyle şeyler olabilir. Hatta gaz kaçırmak da mümkün. Bunu seksin doğal sürecinin bir parçası olarak kabul edebilirsiniz. Dert etmeyin!

Regl döneminde seks yapılır mı?
Kanamanız olurken siz ve partneriniz bu durumdan şikayetçi değilse bi sakıncası yoktur. Yalnızca regl döneminin tehlikesiz olduğunu düşünüp hamile kalmak çok acı bir sürpriz olabilir. Unutmayın, bazı kadınlar, cinsel ilişki sırasında bile yumurtlayabilirler!

Bilmeniz gereken terimler:

Ön sevişme:
Dokunmak önemlidir, partnerinizin saçına, sırtına, boynuna kısacası her yerine dokunun, öpün… Sevişme boyunca nelerin hoşunuza gittiğini belirtmeniz ve partnerinize iltifat etmeniz iyi bir fikir olabilir. Unutmayın, çoğu insan partnerinin zevk almasından ciddi anlamda tahrik olur.

Oral seks

Ağız yoluyla gerçekleştirilen cinsel ilişkidir. İlişki sırasında partnerlerden biri diğerinin cinsel organına ağzıyla öpme, emme, yalama gibi temaslarda bulunur. Temiz olduğunuz ve korunduğunuz sürece tiksinilecek, korkulacak bir şey yok. Bu seksin en zevkli ve önemli kısımlarından biridir.

Oral seksile AIDS bulaşabiliyor olması ise şehir efsanesi değildir, bulaşabilir. HIV virüsünün bazı vücut sıvıları ve kanla bulaştığı herkesçe biliniyor. Oral seks sırasında ağzınızın içindeki mikroskobik kesikler, diş etlerinizdeki küçücük bir yara virüsün vücudunuza girmesine neden olabilir. Sadece HIV değil, herpes virüsü ve pek-çok cinsel hastalık, oral seks sırasında bulaşabilir. Dikkatli olmakta yarar var.

Anal seks

İyi bir ön sevişmeden sonra vajinal sekse geçiş yaparken ıslak olmasına dikkat edin. Eğer ıslaklık seviyesi düşükse canınız acıyabilir. Böyle durumlarda
Partnerinizle birlikte bu duyarlı bölgeyi bulmak için çeşitli pozisyonlar denemekten kaçınmayarak arayışınıza başlayabilirsiniz. Vajina içinde yaklaşık 5 cm derinlikte bulunan G noktasını bulmak için  öncelikle kendi parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

Erkek de kadının uyarıldığı bölgelerden uyarılabilir. Örneğin göğüs uçları, kulak içleri, ense, kadında da erkekte de ortak erojen bölgelerdir. Erkeklerde, kadınlardaki G noktasına karşılık gelen bölge, testislerle anüs arasında bulunur. Erkeklerin G noktasını bulmak kolaydır. Ancak, çoğu zaman erkekler anüslerine yakın dokunulmasından hoşlanmadıklarından, buna izin vermeyebilirler.

Vibratör

Vibratör partnerinizin olmadığı günlerde kullanabileceğiniz titreşimli suni penistir. Türkiye’de pek yaygın olmasa da evlerinde bulunduranlar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz