14.7 C
Münih
Salı, Eylül 28, 2021

Doğum sonrası mutlu cinsel yaşam için 5 öneri

Must read

Normal doğumdan sonra yaraların iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürdüğü belirtilse de bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için doktorunuza danışmak en doğrusu olacaktır.

Doktorunuz size, “Cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.” dedikten sonra yaşayacağınız ilk deneyim sizi zorlayabilir. Örneğin, orgazma ulaşmak eskisi kadar kolay olmayabilir. Endişelenmeyin, bu durumu her kadın yaşar. Önemli olan neler yapmanız gerektiğini bilmeniz.

Doğumdan sonra mutlu cinsellik için 5 öneri:

1) Kayganlaştırıcı kullanın
Vajinal kuruluk
, özellikle emziren annelerde sık görülür. Bu durumun kurtarıcısı ise, kayganlaştırıcıdır. Sürtünmeyi engelleyerek daha çok zevk almanızı sağlar. Ancak doğumdan sonra vajina çok hassas olduğu için sıradan kremler ve yağların kullanılmaması çok önemlidir. Aksi durum, enfeksiyona neden olabilir. Eczane ve marketlerde satılan lubrikan, ya da kayganlaştırıcı jel adı altındaki ürünleri kullanabilirsiniz. 

2) Masturbasyon yapın
Zaman zaman vücudunuzu haz ve orgazma elverişli hale getirmek için mastürbasyon gereklidir. Özellikle doğum sonrasında genital bölgenin hissiyatı ve hassaslık düzeyini algılamak için de etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. 

3) Pozisyona dikkat edin
Özellikle doğum sonrasında yaşayacağınız ilk deneyimde farklı seks pozisyonları canınızın acımasına sebep olabilir. Kadınların üstte olduğu pozisyonlarda hız ve derinlik kontrolü de yine kadınlarda olacağı için daha acısız ve ağrısız bir seçenek olacaktır.

4) Bebeğinizi düşünmeyin
Zevkinize odaklanın ve bebeğinizle ilgili düşünceleri kafanızdan atın. Bu özellikle yeni anneler için biraz zor olabilir. Partnerinizle baş başa olabileceğiniz ve sadece birbirinize odaklanabileceğiniz zamanlar ayarlamaya gayret edin.

5) Kegel Egzersizleri yapın
Hamilelik süresince pelvik tabanında birçok değişim meydana gelir. Bu kasları güçlendirmek için ilk yol, pelvik kasları kasıp bırakarak egzersizler yapmaktır. Böylece cinsel hazzı ve seviyeyi ileri taşırsınız. Kegel kaslarınızı sıkıp bırakmak, çok sıkıştığınız zaman idrar kaçırmamak için kendinizi sıkmaya benzer. Bu sıkıştırma aslında vajinadan anüse doğru uzaman alandaki kasların sıkıştırılması olarak algılanabilir. 

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article