14 C
Münih
Salı, Eylül 28, 2021

Hormon dengesizliğinin 4 belirtisi

Must read

Hormonları düşündüğümüzde, sivilcelerin en büyük dramamız olduğu gençlik yıllarımızı ya da ruh hali dalgalanmaları ve isteklerin kontrolden çıktığı hamilelik dönemini düşünebiliriz. Ancak menopoza kadar kadınların hormonlarıyla günlük bir ilişkisi vardır ve bazıları için nispeten drama içermeyebilirken, diğerleri için bu ağrılı bir süre. olabilir.

İşte hormon dengesizliğinin en yaygın görülen 4 belirtisi.

Cilt problemleri

Birkaç sivilce fark ettiyseniz veya sivilce problemi yaşıyorsanız, bunun nedeni hormon kaynaklı olabilir. Seks hormonlarınızın dengesiz olduğunu gösteren klasik belirtiler; çene hattı boyunca, göğsünüzde veya sırtınızda sivilceler olarak ortaya çıkabilir.

Ergenlik çağında seks hormonu seviyeleri ilk kez yükseldiğinde sebum üretimi artar. Yağ bezinden salınan sebum, sivilce problemlerine yol açabilir. Ancak, daha fazla sebum ürettiğinizde her zaman üzerimizde yaşayan bakteriler olduğu için, bakterilere beslenmeleri için daha fazlasını verir ve böylece sayı olarak çoğalmalarına izin veririz. Bu tarz durumlarda cildimizin biraz tıkandığını hissediyoruz. Sivilceler oluşabilir veya biraz yumrulu hissedebilir veya küçük kistler görebiliriz.

Saç dökülmesi

Daha önce duşta durup ne kadar saç kaybettiğinizi düşündüyseniz, bu normal bir durumdur. Ancak, kümeler halinde döküldüğünü fark ettiyseniz veya saçınızdaki kısmın genişlemeye başladığını fark ettiyseniz, bu durum saçınızın incelmeye başladığının ve normalden daha hızlı kaybettiğinizi gösteren bir işaret olabilir.

Saç dökülmesine bağlı yaygın hormon dengesizliklerinden biri prolaktin seviyelerinizin yükselmesidir. Prolaktin, genellikle sadece emzirirken ürettiğimiz seks hormonudur. Yüksek prolaktin seviyeniz olduğunda, erkek seks hormonları olan androjen seviyelerinin yükselmesine neden olabilir ve androjendeki bu yükselme ile birlikte saç dökülmesi ortaya çıkar.

Adet döngüsündeki karmaşa

Kadınlar, polisikstik yumurtalık sendromundan muzdariptir ve önemli bir semptom, düzensiz yumurtlama anlamına gelen düzensiz adet dönemleridir. Ve düzensiz bir şekilde yumurtladığınızda, progesteron seviyeleriniz düşüktür. Progesteron, üremede rol oynar, ancak birçok başka biyolojik göreve de katılır. Çok güçlü bir anti anksiyete ajanıdır, antidepresandır ve idrar söktürücüdür, bu yüzden fazla sıvıdan kurtulmamızı sağlar.

Menstruasyon yıllarındaki bazı kadınlar yeterince progesteron üretemez ve daha sonra düzenli olarak yumurtlamayı bıraktıklarında perimenopoz dönemine girerler. Perimenopozal yıllar boyunca, östrojen yükselme ve düşme eğilimindedir. Yükseldiğinde sıcak basmaları ve sinirli ruh hali görülürken, düştüğünde ruh halinde olumsuz değişiklikler görülebilir. Ve tabii ki bu günlerde menopozun ana semptomlarından biri sıcak basmalarıdır.

Cilt pigmentasyon problemleri

Cilt pigmentasyonu sorunları, güneşte çok fazla zaman geçirmek veya aşırı stres gibi bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak çoğu zaman, aşırı miktarda östrojen ve yeterli progesteron bulunmamasından kaynaklanır.

Kadınlar, hormon dengesizliği yaşadığında bir miktar pigmentasyon problemi yaşadıklarını fark edebilirler ve çoğu zaman bu çok fazla östrojenden kaynaklanır.

Hormon sağlığını nasıl kontrol edebiliriz

Hormon dengesizliği sadece bir şanssızlık vakası mı yoksa vücudumuzda dolaşan kimyasallara bakmak için yapabileceğimiz bir şey var mı? Uzmanlar büyük bir etki yaratabilecek iki şey olduğunu söylüyor.

Pek çok yetişkin her gün tavsiye edilen sebzeleri yeterince yemiyor ve bu kulağa sıkıcı gelse de, seks hormonu dengesi ve sağlıklı karaciğer fonksiyonu için çok daha az abur cubur yememiz gerekiyor. Brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler, östrojenle başa çıkmak için gerekli olan karaciğer kısmını uyarmaya yardımcı olan fitokimyasallar içerdiğinden vitamin ve minerallerinin ötesinde yararlar sunabilir.

Hormonlarımıza bakmanın bir başka yolu da daha az strese girmek, tabii ki bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Bu günlerde stresimizin çoğu psikolojiktir, bu nedenle adrenalin ürettiğimizde, vücut hayatımız tam anlamıyla tehlikedeyken yaptığımız adrenalini ve baskı algımız nedeniyle yaptığımız adrenalini henüz ayırt etmeyi öğrenmiş değil. Stresinizi yönetmek için en iyi ipuçlarından biri, nefes egzersizleri yapmaktır. Nefes egzersizleri yaptığınızda, vücudunuza güvende olduğunuzu bildirirsiniz. Çünkü hayatınız gerçekten tehlikedeyse asla böyle nefes alamazsınız. Yani diyafragmatik olarak nefes aldığınızda, stres hormonlarını hemen hemen her şeyden daha etkili bir şekilde düşürürsünüz.

Her zaman olduğu gibi, bir hormon dengesizliği veya başka bir tıbbi sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article