Orgazm başınızı ağrıtmasın

0
41

Cinsel ilişki sırasında görülen bir baş ağrısı türünün, cinsel ilişkinin ön sevişme dönemi ya da daha sıklıkla orgazm döneminde görülür. Orgazma yakın dönemde keskin bir ağrı şeklinde hissedilebilir. Hastanın yaşadığı korku ve ağrının şiddeti, ilişkiden kaçınmasına yol açabilir. Boyun ya da yüz kaslarının ani kasılmasına neden olan olaylar, bu tür ağrıları tetikleyebilir.

 
Kimlerde Görülür?
Genellikle bu tür baş ağrıları gençlerde, 20’li yaşlarda, özellikle 30-35 yaşındaki genç erkeklerde sık görülmektedir. Kadınlarda orgazm, her cinsel ilişkide erkekler kadar belirgin olmadığı için oran düşüklüğü, kadınların orgazm olma oranının düşüklüğü ile bağlantılı olabilir.
 
Tehlikeli mi?
Bu tür ağrılar, migren türü baş ağrılarına benzer. Ancak nadiren bir beyin damar yırtılması bu tür ağrılara (ilk dakikalarda) yol açabilir. Kafa ya da beyin içinde kan birikimi gelişebilir ki bu durum ani ölüm nedenleri arasındadır. Cinsel ilişki baş ağrısı tanısı konulan hastalarda, bu duruma yol açabilecek diğer ölümcül nedenleri azaltmak için bir kez beyin MR incelemesi yapmak gerekir. Yine de zeminde ölümcül bir sorun bulunması olasılığı oldukça düşüktür.
 
Tedavi mümkün mü?
Tedavisi son derece basittir ve maliyeti düşüktür. Migren tedavisinde kullanılan ilaçların birçoğu doktorlar tarafından önerilebiliyor. Bazı hastalarda ağrı orgazmdan hemen sonra olur ve birkaç saat dinlenme ile geçer. Nadiren, 3-4 gün düşük şiddette devam ettiği görülebilir.
 
Uyarı: Eğer siz de orgazmik baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Orgazm baş ağrısını önleme yolları
– Diş sıkma konusuna dikkat edin, farkındalık geliştirin.
– Gece diş sıkma probleminiz varsa, bunun için gece plakları kullanın.
– Boyun ve sırt kaslarınızı kafanıza giden kasları rahatlatın.
– Çok stresli, çok zorlandığınız dönemlerde cinsel ilişkiyi biraz öteleyin.
– Aynı gün ikinci kez cinsel aktiviteden uzak durun.
– Belli zorlayıcı pozisyonlardan, özellikle boynu, enseyi zorlayıcı pozisyonlardan uzak durun.
– Cinsel ilişkide daha pasif bir rol alın.
– Gerekirse, ilişki öncesi bir ağrı kesici alın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz