14.7 C
Münih
Salı, Eylül 28, 2021

TBMM’de taciz tartışması yaşandı

Must read

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmelerinde AKP Milletvekili Öznur Çalık’ın “Kadına yönelik şiddete karşı sıfır toleransla mücadelemize devam ediyoruz. Taciz, tecavüz, şiddet kimden gelirse gelsin karşısında duruyoruz. CHP ve HDP gibi dut yemiş bülbüle dönmüyoruz, kafamızı kuma gömmüyoruz” sözleri tartışmalara neden oldu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Sera Kadıgil, CHP Maltepe İlçe yöneticisinin derhal partiden ihraç edildiğini aktararak,

“CHP’nin içinde taciz, tecavüz vakaları oldu mu? Oldu. Tabii ki olacak, toplumsal cinsiyet eşitliğine sahip olmayan bir ülkede yaşıyoruz ve18 yıldır sizin iktidarınızda yaşıyoruz! Bizi sessiz kalmakla suçluyorsunuz. Daha sizin lağım medyanız bizim üstümüze saldırmaya başlamadan önce attığım tweeti okuyorum:

‘Ataerkil düzenin hadsiz saldırganları, her ortamda aramızda. Mesele, el âlem ne der diye örtbas etmeyip tam da böyle cezasını kesmekte. Bu herifi ifşa ve şikâyet eden kız kardeşimi de, tacizde bulunan kişiyi derhâl ihraç eden il örgütümüzü de kutluyorum. Hak ettiği en ağır cezayı alması tek temennimdir” dedi.

“GEREĞİ YAPILMIŞSA HALA KONUŞMAK İKİNCİL MAĞDURİYET YARATIYOR”

AKP’nin kadının taleplerini dikkate almadan bir siyasi malzeme olarak görmesinin ikincil mağduriyetler yarattığını ifade eden Kadıgil, şöyle konuştu:

“Sizi hassasiyete davet ediyoruz. Niye? 20 yaşında bir mağdur var. 20 yaşında bir mağdur avukatı aracılığıyla açıklama yapıyor ve diyor ki:

‘CHP İl Başkanı bana elinden gelen bütün desteği verdi’ Bu konuda konuşulması, 20 yaşındaki mağdurun ikincil hatalar, ikincil mağduriyetler yaşamasına sebep olmaktadır. Bir şey ne zaman protesto edilir? Yargı işini yapmadığında, partiler işini yapmadığında protesto edilir. Eğer ki parti gereğini yapmış, ihraç etmişse, gerekli hukuki desteği vermişse ve mağdurlar ‘bu konuyu konuşmayın’ diye bize yalvarıyorsa bunu hâlâ siyasi malzeme yapmayı ben bu Hatibin vicdanına emanet ediyorum artık”

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article