Vajinal sağlık için en iyi ve en kötü gıdalar

0
50

Diyetiniz, vücudunuzdaki hemen hemen her şeyi etkiler. Yedikleriniz ve içtikleriniz; regl dönemindeki ruh halinden, sorunsuz spor yapabilmeye kadar günlük hayatınızı etkileyebilir.

İşte vajinal sağlığı güçlendirici diyet için en iyi ve en kötü gıdalar.

Bol miktarda prebiyotik ve probiyotik tüketin

Vajinanız, bağırsaklarınız gibi, enfeksiyonlarla savaşmak ve normal pH’ı korumak için sağlıklı bakteriler gerektirir. Neyse ki, bağırsak sağlığını geliştirmeye yardımcı olan herhangi bir gıda da vajinal bakterilerin sağlıklı dengesini geliştirmeye yardımcı olabilir. Hem bağırsak hem de vajinal sağlığınızı iyileştirmek için, sarımsak, soğan ve çiğ pırasa gibi prebiyotik yiyeceklerin yanı sıra yoğurt, kimchi, turşu, lahana turşusu ve kombucha gibi probiyotik yiyecekler tüketin. Unutmayın, prebiyotik ve probiyotik takviyeleri, gerçek prebiyotik ve probiyotik gıdalar kadar iyi değildir.

Sağlıklı yağların tadını çıkarın

Fındık, zeytinyağı, badem ve avokadoda bulunanlar gibi sağlıklı yağlar, kolesterolünüzü düzenlemeye yardımcı olmaları için genellikle süper gıdalar olarak bilinir. Bu yağlar aynı zamanda östrojen seviyelerinizi dengede tutmaya yardımcı olur ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir mukozal astar oluşturur. Badem ve diğer yağlı tohum türleri özellikle iyidir. Çünkü vajiniti önleyen B vitaminleri ve kalsiyum içerirler.

İşlenmiş gıdalardan kaçının

Prebiyotik ve probiyotik gıdalar bağırsak ve vajinaya yararlı bakteriler sağlarken, işlenmiş gıdalar bağışıklık sisteminizi bastırarak zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Bu, bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonları, kuruluk, seks sırasında ağrı ve idrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere birçok soruna yol açabilir.

Şekeri bırakın

Çok fazla şeker de vajinanız için iyi değildir. Özellikle, önemli vajinal bakterilere (Lactobacilli olarak adlandırılır) zarar verebilir veya öldürebilir. Temel olarak şeker, bir probiyotiğin tersidir. Bakteriyel dengesizlik maya enfeksiyonlarına, ağrıya ve tahrişe yol açabilir.

Susuz kalmayın

Vajinal alan tıpkı ağzın içi gibidir. Bir kadın susadığında ve vajinası da muhtemelen su eksikliği durumundadır. Hidrasyon, olağandışı kokuların ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz