Doğum Kontrol Haplarının Zararları Azaltmanın 5 Yolu

0
50

Doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz veya belki de almayı planlıyorsunuzdur. Doğum kontrol haplarının zararları ve olası yan etkileri azaltmak için bu süre içinde vücudunuza nasıl bakabileceğinizi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Doğum Kontrol Haplarının Zararları Azaltmanın 5 Yolu

Doğum kontrol hapınızı yazan doktor nihai rehberiniz olacaktır. Doğum kontrol hapını yazan doktor nihai rehberiniz olacaktır, ancak aldığınız herhangi bir ilaç hakkında mümkün olduğunca bilgilendirilmek her zaman akıllıca olacaktır.

Bir kadının doğum kontrol hapı kullanmaya başlamasının birkaç nedeni vardır. Bazıları onu asıl amacı için, yani hamileliği önlemek için kullanırken bazıları cilt pigmentasyonu ve sivilce, adet döngüsünü normalleştirmek veya kanamayı azaltmak gibi çeşitli nedenlerle geçici olarak bir doktor gözetiminde kullanabilirler. Doğum kontrol hapları, bununla ilişkili riskler ve bu yan etkileri azaltmak için olası 5 yolu makalemizde…

Gökkuşağı Diyetini İzleyin

Doğum kontrol hapının yan etkilerinden korunmak

Doğum kontrol hapı, vücudumuzda B vitamini, çinko, selenyum ve magnezyum gibi çok çeşitli besin maddelerinin tükenmesine yol açar. Bu nedenle, bu besinler açısından zengin yiyecekleri tüketmek önemlidir. Renkli meyve ve sebzelerden oluşan bir gökkuşağı diyeti sağlıklı beslenmeyi sağlayacaktır.

Yeşil ve yapraklı sebzeler zengin bir B vitamini kaynağıdır, C, E ve magnezyum. Bu yüzden, sevmiyor olsanız bile bunu diyetinize eklemeyi unutmayın. B vitamini ayrıca yumurta, et, balık ve deniz ürünlerinde de bulunur. Bunlardan bazıları çinko bakımından da zengindir. Ayrıca diyetinize fındık ve çilek de eklemelisiniz çünkü bunlar da zengin bir besin kaynağıdır ve uzun vadede yardımcı olacaktır. Kabak çekirdeği, keten tohumu, susam ve ayçiçeği çekirdeği de çinko ve selenyum ile yüklüdür.

Günlük diyetinizden doğru oranda besin alamadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzdan bir multi-vitamin önermesini isteyebilirsiniz. Doktor gözetiminde takviye almanın hiçbir zararı yoktur.

Sağlıklı Bir Karaciğer Sağlayın

Doğum kontrol hapının zararlarından korunmak

Doğum kontrol hapınızın bir bütün olarak vücudunuz üzerinde etkisi vardır. Bununla birlikte, hormonlarımızın çoğu karaciğerimizde metabolize edildiği için karaciğerimiz üzerindeki etki biraz daha fazla olabilir. Bunun birçok nedeninden biri besin eksikliğidir. Karaciğerimiz, hormon metabolizmasından ve vücudumuzun detoks sisteminden sorumludur ve bu da bazı besin ve minerallere bağlıdır. Besin açısından zengin bir diyet bu nedenle önemlidir. Fesleğen gibi kafeinsiz bir bitki çayı infüzyonu karaciğerde detoksifikasyona yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığınızı önemseyin

Doğum kontrol hapı kullanırken

Hormonlarımızın yaklaşık yüzde 70-80’i bağırsaklarımızda veya beynimizle iletişim kuran sindirim sistemimizde salgılanır. Bu nedenle optimum bağırsak sağlığına sahip olmamız son derece önemlidir. Diyetinize kaliteli bir probiyotik ekleyin. Evlerimizde kolayca bulunabilen bir probiyotik, lor, ayran ve yoğurttur. Kemik suyu bağırsakların iyileşmesine yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Rafine şekerler, rafine yağlar ve rafine karbonhidratlar gibi iltihaplı yiyecekler bağırsak sağlığını kötüleştirir.

Stresten Kaçının ve İyi Uyuyun

doğum kontrol hapı stres yapar mı

Hap kullanan kadınların mantıksal düşünme ile yönetilebilecek durumlara bazen uygunsuz şekilde tepki verdiği ve aşırı tepki verdiği defalarca kanıtlanmıştır. Bu nedenle, stres seviyenizi kontrol altında tutmak da önemlidir. Zihin-vücut terapisi uygulayın. Arada bir masajla kendinizi şımartın, farkındalık, günlük egzersiz, meditasyon veya yoga yapın, bir kitap okuyun, bir hobi edinin, çünkü bunlar stresi azaltmada harikalar yaratıyor.

Doğal vücut saatinizi takip edin. Vücudumuzun gençleşmesi için derin uyku şarttır. Gün boyu vücudumuzun yaşadığı doku hasarlarının onarılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda hormon sağlığının güçlendirilmesine de katkıda bulunur. Güne en az 7-8 saat uyuduğunuzdan emin olun çünkü güne yeniden ve mutlu bir ruh hali içinde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Belirtilerinizi İzleyin

doğum kontrol hapı belirtileri

Hap kullanıyorsanız, vücudunuz size her zaman gözle görülür semptomlar atmayabilir. Bu nedenle vücudunuza ve onun size anlatmaya çalıştığı şeye dikkat edin. Hapınız sizi iyi hissettirmiyorsa, doktorunuza geri dönün. Aynı zamanda, vücudunuza yeni normale uyum sağlaması için biraz zaman vermek isteyebilirsiniz.

Hap içindeyken beynimiz ve yumurtalıklarımız arasındaki iletişimin durduğunun ve bunun hap bırakılarak yeniden sağlanması gerektiğinin farkında olmalıyız. Bu nedenle, bu sorunların temel nedenini anladıktan sonra, bu tür sorunları tedavi etmek için daha bütüncül bir yaklaşım düşünmek önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz