14 C
Münih
Salı, Eylül 28, 2021

Masturbasyon hakkında bilmek istedikleriniz

Must read

Özdoyum olarak da bilinen masturbasyon kendi kendine cinsel tatmin sağlanmasıdır. Masturbasyon insanın doğasında var olan cinsel dürtünün doyuma ulaşması için cinsel organını elle uyararak veya sürtünerek, çeşitli cinsel oyuncaklar, tazyikli su ve benzeri araçlar kullanarak kendi kendine gerçekleştirilen cinsel haz eylemidir. Cinsel sağlık bilimi masturbasyonu, kişinin resim video gibi çeşitli görsel veya hayal kurma gibi düşünsel uyaranlarla harekete geçen cinsel dürtülerini, kendisinin cinsel organları dahil tüm bedenini direkt dokunma veya bir cisim kullanarak boşaltması, yani kendi kendine cinsel doyum sağlaması olarak tanımlamaktadır.

Masturbasyonun genç ve evlenmemiş erkeklere özgü bir davranış olduğu görüşü tamamıyla yanlıştır. Ergenlik döneminde, mahremiyetin sağlandığı ortamlarda kendi bedenlerinin cinsel tepkilerini öğrenmeleri için hem kadının hem erkeğin sağlıklı cinsel gelişimin gereği olarak belirli bir oranda masturbasyon yapması gereklidir. Toplumumuzda 20 yaş öncesi kadınların üçte biri masturbasyon yaparken erkeklerin neredeyse hepsi masturbasyon yapmaktadırlar. Erkekler için olduğu kadar kadınlar için de masturbasyon cinsel enerjiyi boşaltan doyum sağlayan sağlıklı bir davranıştır. Masturbasyon sadece ergenlik döneminde değil, hayatın her döneminde hem kadın hem erkek için olağan ve sağlıklı bir durumdur.

Mastürbasyon sadece partner olmadığı zamanlara özgü bir cinsel aktivite değildir. Cinsel eşin varlığında, cinsel eşle yaşanan diğer cinsel aktivitelere ilave olarak yapılan masturbasyon cinsel tatmini artırmaya katkı sağlar. Cinsel eşin elle veya oral yolla yaptığı cinsel uyarılara partnerbasyon adı verilmektedir. Gerek masturbasyon gerek partnerbasyon normal seksin yanında uygulanabilen cinsel doyuma ulaştırıcı eylemlerdir. Cinsellik esasen her iki cinsel eşin yapılmasını onayladıkları davranışlar ile sınırlı olan eylemlerdir. Sadece penis vajina birlikteliğine dayalı olmayan, geniş repartuvara sahip çiftlerin cinsel mutlulukları uzun süre canlı kalabilmektedir. Ancak cinsel eşi olan bir erkeğin yalnızca masturbasyon aracılığı ile doyum sağlamaya çalışması, masturbasyonu normal cinsel ilişkinin yerine koyması sağlıklı bir davranış değildir.

Masturbasyonun beden ve ruh sağlığına zararlı hiçbir etkisi yoktur. Aksine cinsellik gibi doğal bir dürtünün doyumunu sağlayan masturbasyon bastırıldığı taktirde doyumsuzluk ve sinirlilik gibi anormal davranış ve duygu durumlarına yol açabilir. Cinsel sorunların terapileri esnasında masturbasyon bir tedavi aracı olarak kullanılmaktadır.

Masturbasyon yapmak hem kadında hem erkekte kısırlığa yol açmaz. Erkekte sperm üretimi sürekli olarak devam ettiği için olgunlaşmış spermlerin ve prostat sıvısının düzenli olarak dışarı atılması sağlanmış olur.

Masturbasyon kızlık zarını bozmaz. Kızlık zarı vajina deliğinin girişinde 2-3 cm içeride ortasında dairesel tarzda açıklığı olan mukoza katlantısıdır. Deliğin çapı 1-2 cm arasında değişir. Vajina içine daha geniş çaplı bir cismin sokulması halinde kızlık zarı kadın çorabının kaçması türünden birkaç yerinden açılma gösterebilir. Kadın masturbasyonu, temel haz organı olan klitoris üzerine dokunma ve baskı oluşturulması ile yapılır. Klitoris, büyük dudakların üstte kesişim yerinde, pubis tepesinin altında bulunur, dokunulduğunda hissedilir ve ancak iç dudaklar yukarı ittirildiğinde dıştan görülebilir. Klitoris uyarıldığında penis gibi sertleşir ancak boşalma sırasında sıvı gelişi olmaz. Kadınlar, sadece klitorisleri doğrudan uygun şekilde ve yeterli sürede uyardığı sürece orgazm olabilir. Klitoris üzerine uygulanan elle temas, vibratör veya basınçlı su kullanımı kolayca kadının orgazma ulaşılmasını sağlar. Ayna karşısında görerek yapılan klitoris uyarısında kızlık zarına zarar verme ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Klitoris uyarısı yastık çarşaf vs bir cisimle dıştan sürtünme yoluyla yapıldığında dahi kızlık zarı etkilenmez.

Masturbasyon kişinin başka aktivitelerine engel olacak kadar sık yapılıyorsa bu durum; yalnızlığın, sosyal beceri eksikliğinin ve sosyal ilişki kurma zorluğunun bir belirtisi olabilir. Masturbasyon mahremiyetin sağlanmadığı uygunsuz yerlerde ve zamanda, travmatik araçlarla yapılıyorsa, başka sosyal ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article