Menopoz ve Cinsel Yaşam

0
45

Bir kadının hayatının en önemli dönüm noktalarından biri de menopoz dediğimiz aylık kanama siklusunun sona ermesidir. Kadının üreme süreci sonlanır lakin cinsel haz duyumu ve cinsel yaşamı devam eder.

Kadınların güzellik, dişilik, cinsel istek ve hazzı arttıran hormonları Östrojen salınımı azalışa geçtiği için ateş basması, terleme nöbetleri, cinsel istek azalması ve vajinal kuruluk ortaya çıkabilir.

Bitkisel tabletleri, özel vajen PH. yapısına uygun jelleri kullandırarak cinsel danışmanlık ile karı koca arasında uyumun bozulmasının önüne geçiyoruz.

Boşanma ya da aldatma vakalarının çoğunluğu bu evrede olabiliyor.

Kullanılmayan her organ körelir, her kas zayıflar.

Kadınlarımızın yalnız  yaşamamalarını  ve  menopozdan sonrada aktif cinsel yaşamın devam etmesini öneriyoruz. Sayı  olarak  20-30 yaşlardaki kadar olmasa da cinsel hayatı kestirip atmak, bizden geçti  demek ya da gençlikteki neremize yetmiyor demek doğru yaklaşım şekli değildir.

Vajina  ve  vulva atrofisi olup sık sık idrar yolu enfeksiyonu, vajinal yanmalar, idrar tutamama şikayetleri yaşamak istemiyorsak cinsel hayatı danışmanlık alarak sürdürmeye gayret  edilmelidir.

Menopoz  kadın  genital kanserleri, meme kanseri taramalarımız açısından da önemli bir evre. Mutlaka  mamografi, vajinal  smear  alınması ihmal edilmemelidir. 

Menopoz  evresinde  olan tüm kırmızı ya da kahverengi kanamalar gecikmeden jinekolog başvurusu, muayene  ve rahimden biyopsi  alınmasını zorunlu kılar.

DÜZENSİZ VAJİNAL KANAMALAR

Kadınlarda regl süreci 21-35 günler arasını kapsar 7-10 gün sürer ve ara kanamalar olmaz. Belki yumurtlama dönemini bilen ve o günlerde her ay birkaç damla kanamam oluyor diyen kadınlar olabilir.

Menopoz  kanamaları mutlaka jinekolog başvurusu gerektirir.

Cinsel ilişki kanamaları mutlaka jinekolog kanamaları ister. Rahim ağzı ve rahim gövdesi kanserlerinin en önemli belirtileri kanamadır.

Korktum gelmedim diyen çok sayıda kadın oluyor.

“Salgın var diye gelmedim.” diyerek hemoglobini  4 olmuş olan hastam oldu.

Şiddetli vajinal kanamalar da asla gecikmeden hekim başvurusu gerektirir.

Gebelik sürecindeki tüm vajinal, makattan, idrar yolundan, boğazdan gelen kanama durumlarında da jinekoloğa başvurmak şarttır.

Kanamalı  dönemde   vajinal muayene adet ise yapmıyoruz ara kanama ise polip dediğimiz et parçası ya da rahim ağzında yara var mı diye düşünerek yapıyoruz.

Düzensiz kanamalarda süt  verme hormonu, guatr denilen hastalığın troid hormonları, yumurtalık hormonları, kanda gebelik testi mutlaka yaparız.

Düşük, dış gebelik erotik shop gözden kaçmaması gerekir. Bazı yumurtalık hastalıklarında da  B hcg yükselebildiği için bu hastalıklara tanı koymak için istenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz