Ömer Öcalan: Soyadımla gurur duyuyorum

0
59

2021 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde parti gruplarının sözcüleri kürsüye çıkmaya devam ediyor.

Bugün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçelerinin görüşüldüğü Meclis’te kürsüye HDP grup konuşmacıları çıktı.

Dünya İnsan Hakları Günü’nü gündeme alan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, FETÖ’den içeri giren ve Kandil’den emir alan hakim ve savcılara yönelik açıklamalarda bulundu.

ÖCALAN, ADALETİ ELE ALDI

Ömer Öcalan, “Kandil’den bashedebilirsiniz. Kandil’e bağlı savcı, hakimler, cemaate bağlı savcı, hakimler, cezaevinde 4-5 bin tane savcı, hakim varmış. Siz neydiniz burada? 18 yıldır ne yapıyorsunuz? 5 bin tane hakim, savcı, devletin içinde adalet dağıtmış. Sizin bu Kandil’e ve cemaate bağlı dediğiniz hakim savcılar, bizim yol arkadaşlarımıza onlarca yıl ceza verdiler. Niye bozmadınız?Niye devletin savcılarını devreye koymadınız? İşinize gelmiyor değil mi? Ve cemaatin savcı ve hakimleri Kürtlere ceza verince, HDP’lilere ceza verince işinize geliyor.

Bakınız belirtiyoruz. HDP, estetiği olan bir partidir. Konuşmayla, diyalogla… Ama yol arkadaşlarınızı sattınız. Ayna kanaldan geldiniz aynı damardan geldiniz, inkar etmeyin. Buraya çıkın, bir öz eleştiri verin bu halka. Bu ülkede onlarca insan şu an cemaat adı altında mağdur. Cemaatin ağa babalarıyla işiniz devam ediyor. İş yürütüyorsunuz. İhale veriyorsunuz. Bu sorunlar çözülecek. Yol yakınken dönün.” ifadelerini kullandı.

SOYADIYLA GURUR DUYDUĞUNU SÖYLEDİ

Ömer Öcalan’ın bu ifadelerinin ardından Meclis’te hareketlilik yaşandı. Milletvekili sıralarından Öcalan’ın soyadına yönelik eleştiri gelince Ömer Öcalan, soyadıyla gurur duyduğunu belirtti.

“BU SOYADLA YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Kendisini Meclis’e halkın getirdiğini söyleyen Öcalan,

“Bağırmakla, çağırmakla bu işler çözülmüyor. Soyadımla gurur duyuyorum. Bunu çok iyi bilin, bu soyadla yaşamaya devam edeceğim ama öyle saldırgan politikalarla değil. Beni buraya halk getirdi. Halkımızın iradesi getirdi. Urfa’nın 300 bin oyu getirdi.

Halkın karşısında durmayın. Darbecilerin yanında yer almayın. Bağırmakla, çağırmakla çözemezsiniz. Biz dedik bugün İnsan Hakları Günü… Size katılmıyoruz. Düşüncemize saygı duymak zorundasınız.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz