İmamoğlu: ‘Metroları Tamamlamak İçin Borçlanma Talebimize Hazine’den Onay Çıkmadı’

0
56

iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro yatırımlarını devam ettirebilmek için 301 milyon euroluk eurobond ihracıyla ilgili onayın Hazine’den halen alınamadığını açıkladı. “Borçlanmamızla ilgili onayın Ankara’dan, Hazine’den çıkmasını bekliyoruz. 16 milyon İstanbullu için, AKP’li belediyeler döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, Halk TV’de Mustafa Sönmez’in sunduğu, canlı yayınlanan ‘Parametre’ programına konuk oldu. Sönmez’in ekonomi ağırlıklı sorularını yanıtlayan İmamoğlu, gündemdeki su zammı ve İBB Meclisi’nce komisyona havale edilen yeni Halk Ekmek büfeleriyle ilgili görüşlerini da paylaştı.

“Metro İBB’nin kendi bütçesinden döndürebileceği bir iş değil”

İBB’nin metro yatırımlarını devam ettirebilmek için yapacakları eurobond ihracıyla ilgili Hazine’den onay alamadıkları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Çok üzülerek aldığım bir haberi paylaşmak istiyorum. Yine metrolar için ilave borçlanmaya ihtiyacımız var. Bu açığı kapatmak zorundayız. Biz zaten öz kaynaklarımızla iş yapıyoruz. Eminönü-Alibeyköyü tümüyle biz bitirdik diyebilirim. Aynı şekilde Aşiyan Fünikilerini kendi bütçemizden karşıladık. Biz kendi bütçemizden raylı sistemlere para aktaran bir belediyeyiz. Bu metroları bitirmek zorundayız. İlave metro ihaleleri de yapılmış ama bunların finansman işi çözülmemiş. Metro, İBB’nin kendi öz bütçesinden döndürebileceği bir iş değildir. Aslında bu tür işlerin tamamı çok uzun vadeli borçlanmalarla yürütülebilecek imalat işidir. Ne yazık ki bizim aldığımız işlerin birçoğu finansman sorunu çözülmemiş bir süre sonra da durmuş. 301 milyon euoruluk bono tahvil başvurumuz askıya alındı. Borçlanmamızla ilgili onayı Ankara’dan, Hazine’den onaylamasını bekliyoruz. 16 milyon İstanbullu için AKP belediyeleri döneminde başlatılmış ama bitirilemeyen metrolar bitsin diye bunu istiyoruz.”

“İşin suyunu çıkarıyorlar”

Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin su zammı talebinin karşılanmamı ile ilgili olarak da şunları ifade etti:

Suya daha sonradan yüzde 12,6 oranında zam yaptıklarını belirten İmamoğlu, “Fakat daha önceki yıllarda, onlarca yıldır alınan bakım bedeli, yeni çıkan kanundan sonra, genelgeyle beraber iptal edildi. Biz artık İstanbullunun faturasına, ‘bakım bedeli’ yazamıyoruz. Dolayısıyla yüzde 12,6 zam yapıldı, ama bakım bedeli silindiği için, aslında sıfıra sıfır oldu. Yani suya zam gelmemiş oldu. Herkes faturasından bunu görebilir. İBB’nin kurumu olan İSKİ’nin teklifi de yüzde 25. Ne için? Bakın; 2 yıl önce yüzde 44,6 ucuzlattığımız suya, neredeyse 2 yıl sonra ilk defa zam yapılmış olacak. Biz, bu zamla 2021 yılını geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Halk Ekmek engellemesinin mantıklı cevabı yok”

İmamoğlu, yeni Halk Ekmek büfeleri kurulmasına AKP’den engel gelmesinin mantıklı hiçbir yanını bulamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz