5.5 C
Münih
Pazartesi, Ekim 18, 2021

Kadınlarda cinsel sorunlar

Must read

Cinsel Sorunlarda Tüm cinsel problemler tıbbi dikkat gerektirmez. Birçok insanın geçici cinsel problemleri vardır, bunlar genellikle anksiyete, stres gibi medikal nedenlerle alakalıdır. Eğer bu problem sizi daraltıyorsa veya ilişkinizin tehdit altında olduğundan korkuyorsanız, dışardan yardım almaktan çekinmeyin veya utanmayın. Eğer sağlık danışmanınız fiziksel olarak yardımcı olamıyorsa, ruh sağlığı uzmanı yardımcı olabilir veya sizi doğru yöne yönlendirebilir. Üç haftadan fazla süren herhangi bir cinsel sorunlarda sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Cinsel Sorunlarda Danışmanınız tıbbi sebepleri eleyebilir ve diğer problemleri çözmenizi önerebilir. Eğer problemin ne olduğundan emin değilseniz, problemin ne olduğunu bulmanıza yardım edebilir. Gerekirse size iyi bir psikolog önerebilir.

Belirli problemlerle hemen ilgilenilmelidir:

Eğer cinsel ilişki aniden acı vermeye başlarsa, hemen ilgilenilmesi gereken bir enfeksiyon veya diğer tıbbi durumlardan biri gerçekleşmiş olabilir.

Eğer cinsel ilişkiyle bir hastalık bulaştığına inanacak sebepleriniz varsa, hem siz hem de partneriniz hemen tedavi edilmelidir.

Ayrıca, seks esnasında baş ağrısı, göğüs ağrısı veya bedenin herhangi bir yerinde ağrı varsa da sağlık uzmanınıza hemen görünmelisiniz.

CİNSEL SORUN HABERLERİ

Aşağıdakilerden herhangi biri kadınlarda cinsel sorunlara sebep olabilir:

İlişkide problemler olması – Görev dağılımı, çocuk yetiştirme veya para gibi ilişkinin diğer alanlarındaki sorunlar cinsel problemlere neden olabilir. Kontrol ve hatta istismar gibi meseleler ilişkideki cinsel uyuma zarar verir. Bu tip problemler kadının eşine cinsel ihtiyaçlarını ve isteklerini anlatmasını engeller.

Duygusal problemler – Depresyon, anksiyete, stres, kırgınlık ve suçluluk kadının cinselliğini etkiler.

Yetersiz uyarım – Bir kadının (veya partnerinin) cinsel uyarım ve reaksiyon hakkında yetersiz bilgisinin olması, bir kadının tatmin edici bir deneyim yaşamasını engeller. Eşler arasındaki zayıf iletişim de burada soruna neden olur.

Jinekolojik problemler – Birçok pelvik bozukluk, ilişkide acıya sebep olarak tatmini azaltır.

Vajinal kuruluk – Genç kadınlarda en büyük sebeplerden biri yetersiz uyarımdır, daha yaşlı kadınlarda ise menopozda oluşan östrojen düşüşüdür. Ayrıca hormonlardaki dengesizlik, diğer hastalıklar ve belirli ilaçlar da buna sebep olabilir.

Vajinismus – Vajina girişinin ağrılı olarak büzülmesine neden olan vajina etrafındaki kasların kasılmasıdır. Penetrasyonu engelleyebilir veya penetrasyonu aşırı sancılı hale getirir. Ameliyat yaraları, taciz, doğum, enfeksiyon, ve vajinal duş, spermisid veya prezervatif tahrişi sonucu gerçekleşebilir. Ayrıca korku yüzünden de olabilir.

Seksle bulaşan hastalıklar – Gonore, uçuk, jenital yumrular, bel soğukluğu, frengi seksle bulaşan enfeksiyonlardır. Jenital bölgelerde değişikliklere sebep olarak seks shop rahatsız ve hatta acılı bir şeye dönüştürebilirler.

Vajinit – Vajina dokusunun enfeksiyon veya diğer sebeplerle iltihaplanması veya tahriş olması ilişkiyi acılı hale getirir.

Endometriyoz, pelvik kitle, yumurtalıkta kist, ameliyat yaraları – Bunlardan herhangi biri cinsel ilişkiyi ya engeller ya da acılı hale getirir.

Pelvik iltihap hastalığı – Serviks, uterus ve yumurtalıklara kadar yayılan vajina iltihabıdır. Zaten kendi başına ağrıya neden olduğundan cinsel ilişkiyi aşırı derecede sancılı hale getirir.

Ameliyat sonrası sinir hasarı – Pelvik ameliyat (histeroktami gibi) esnasında küçük sinirlerin önüne geçilemeyecek şekilde kesilmesi hissi ve reaksiyonu azaltabilir.

Fiziksel durumlar – Birçok fiziksel ve tıbbi durum kadınların seks shop hayatlarından aldıkları tatmini azaltabilir.

Yorgunluk

Diyabet, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar

Kanser

Nörolojik bozukluklar

Vasküler (kan akışı) bozukluklar

Hormonsal dengesizlik

Menopoz

Hamilelik

Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı

İlaç tedavisi – Belirli ilaçlar istek veya uyarımı azaltabilir. Bunlardan en iyi bilineni serotonin geri alım inhibitörleri grubundan antidepresanlar, Prozac ve Zoloft, belirli kemoterapi ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları ve antipsikotik ilaçlardır.

Diğer tıbbi tedaviler – Belirli kanser türleri için uygulanan radyasyon tedavileri vajinal sıvıyı azaltabilir. Ayrıca jenital bölgeyi hassaslaştırabilir.

Taciz geçmişi – Cinsel veya diğer türde bir istismara maruz kalmış bir kadın partnerine tam olarak güvenemeyebilir, bu yüzden rahatlayamaz ve uyarılamaz. Kişi partnerine karşı derin hislere sahip olsa bile, korku, suçluluk, kırgınlık gibi duygular tatmin edici bir deneyimi engeller.

Seks karşıtı tavırlar – Yetiştirilme şekillerinden veya önceki deneyimleri yüzünden insanların çoğu, seksi ilişkinin keyif alınan normal bir parçası olarak görmez. Seks veya cinsel duyguları suçluluk, utanç, korku veya kızgınlıkla ilişkilendirirler. Diğer bir tarafta da seksten gerçek dışı beklentileri olan insanlar vardır. Televizyon veya sinemalardaki kolay ve fantastik seksi gerçek hayatla bağdaştırabilirler. Bu insanlar hayal kırıklığına uğrarlar ve hatta yaşadıkları seks üst düzeyde heyecan yaratmadığında veya bir problem çıktığında ıstırap bile çekerler.

Partnerin cinsel problemi – Eğer kadının partnerinde iktidarsızlık veya arzu eksikliği gibi bir problem oluşmuşsa, bu kadının kendi tatmin duygusunu engelleyebilir.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article