ABD özel kuvvetlerine saldırı: 3 ölü

0
449
ABD özel kuvvetlerine saldırı: 3 ölü
ABD özel kuvvetlerine saldırı: 3 ölü

Afganistan‘ın doğusunda bir Afgan askerinin Amerikalı askerlere ateş açması sonucu 3 Amerikan askeri hayatını kaybetti, 1 asker de yaralandı.

Nangarhar eyalet vali sözcüsü Attaullah Khogyani, olayın Nangarhar’ın Achin bölgesinde Amerikan özel kuvvetlerinin Afgan askerleri ile birlikte IŞİD ve Taliban militanlarına yönelik düzenlemekte olduğu operasyon sırasında meydana geldiğini belirtti.

Olay sırasında Afgan askerin de öldüğünü kaydeden Khogyani, ateş etmenin nedeninin belli olmadığını, soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Afganistan’daki Amerikan komutanlığı olaydan haberdar olunduğunu belirtmekle birlikte ayrıntılı bilgi vermedi.

Beyaz Saray’dan bir sözcü de Amerika Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’da gelişen acil durumu takip ettiğini belirtti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise ateş açan Afgan askerinin örgütün üyesi olduğunu ve 4 Amerikan askerini öldürdüğünü bazılarını da yaraladığını kaydetti.

PENTAGON DOĞRULADI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan’ın doğusunda meydana gelen olayda 3 Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Achin bölgesinde bir Afgan askerinin ABD askerlerine ateş açması sonucu, 3 Amerikan askerinin öldüğü, yaralan 1 askerin ise tahliye edilip tedavi altına alındığı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Pentagon, hayatını kaybeden askerlerin kimliklerinin kısa sürede açıklanacağını kaydetti.

Aynı olayla ilgili olarak önceki saatlerde Afganistan Nangarhar Valiliği bir açıklama yapmış, Achin bölgesinde bir Afgan askerinin ABD askerlerine ateş açması sonucu 2 ABD askerinin öldüğünü, 2 askerin de yaralandığını duyurmuştu.

VOA

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.