ABD ve Rusya: Dünyada Düşman, Uzayda Dost

0
377
ABD ve Rusya: Dünyada Düşman, Uzayda Dost
ABD ve Rusya: Dünyada Düşman, Uzayda Dost

Roscosmos’tan sunulan basın bildirimine göre, Rus Proton-M füzesi bugün ABD’nin Echostar-21 uydusunu dünyanın etrafına göndermek için Kazakistan’daki Baykonur uzay merkezinden harekete geçti. Bu, Roscosmos’un bu sene gönderdiği birinci Proton-M füzesi olarak kayda geçti.

Roscosmos, Haziran 2016’dan itibaren ilk defa Proton-M füzesi gönderdi. ABD’nin Echostar-21 iletişim uydusunu dünyanın çevresine gönderecek füzenin gönderim faalyeti bugün Baykonur üssünde hazır edildi. Yardımcı füze de sonrasında Proton-M’den sorunsuzca harekete geçti.

RUSLARIN EN BÜYÜK FÜZESİ

Proton-M füzesi Rusya’nın uzay merkezindeki en uzun füze. Bu füze 2001 senesinden bu yana beri çok miktarda yerli ve yabancı uyduyu uzaya taşıdı.
ABD’nin Echostar-21, Avrupalı servislerin cep telefonlarının çekim kuvvetlerini kuvvetlendirmek adına yararlanılacak.

Rus üretimi RD-180 roket sistemini daha yüksek düzeye ilerletmeye çabaladıklarını dile getiren Komarov, Rus uzay sanayisinin hizmetinde ihtiyaç duyulan başlıca bütün malzemelerin 2020’ye gelindiğinde Rus yapımı olacağını belirtti. Komarov, öte yandan 2025 senesine değin federal çalışmalar kapsamında uzaya 155 fırlatma faaliyetinin yapılacağını ve bu amaçla 115 roketin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.