ABD’den kritik Kuzey Kore açıklaması

0
328
ABD'den kritik Kuzey Kore açıklaması
ABD'den kritik Kuzey Kore açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi yaptığını açıkladı.

Bu açıklama öncesinde geçtiğimiz günlerde CNN’e öze açıklamalarda bulunan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze denemesine hazırlandığını öne sürmüştü.  Denemenin, 27 Temmuz’da, yani Kore Savaşı’nı sonlandıran ateşkesin yıldönümününde yapılabileceği belirtiliyordu.

Savunma Bakanlığı yetkilisi cuma günü (21 Temmuz) Kuzey Kore’nin Kusong bölgesine balistik füze ekipmanlarını taşıyan araçların vardığının gözlemlendiğini söylemişti. Kuzey Kore’nin 27 Temmuz’da yeni balistik füze denemesi yapması halinde bunun ülkede ulusal tatil olarak kutlanan ve Kore Savaşı’nın sonlandıran ateşkesin yıldönümüne rastlayacağı da vurgulandı.

Kuzey Kore özel günlerde füze denemeleri yapmasıyla tanınıyor. CNN geçen hafta da yine ABD yönetiminden kaynaklara dayandırarak, ABD istihbaratının Pyongyang yönetiminin yeni bir kıtalararası balistik füze (ICBM) ya da orta menzilli balistik füze denemesi hazırlığında olduğunu tespit ettiğini duyurmuştu.

Kuzey Kore son büyük füze denemesini 4 Temmuz’da yapmış, ABD bunun ICBM olarak değerlendirelebileceğini açıklamıştı. Rusya ise denenen füzenin orta menzilli olduğunu duyurmuştu.

Serdar CEBE / Cnn TÜRK

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.