Amin Diyene Para Cezası! İşte O Ülke!..

0
406
Amin Diyene Para Cezası! İşte O Ülke!..
Amin Diyene Para Cezası! İşte O Ülke!..

Kazakistan’ın batı tarafında bulunan Uralsk kenti İdare Mahkemesi bölgede yaşayan Marat Muhanbetov’a cemaatle kıldığı namaz esnasında sesli bir şekilde “Amin ” kelimesini telaffuz etmesi nedeniyle için ceza verildi.

Mahkeme karara gerekçe olaraksa “Muhanbetov ibadet edenlerin ibadetine saygısızlık ederek, ibadetin yerine getirilmesine mani oldu ve din görevlilerinin görevlerini yerine getirmesine karşı koydu” ifadelerine yer verildi. Kazak vatandaşın cezası, 250 dolara karşılık gelen bir miktar olarak belirlendi.

SELEFİLERİN KAZAKİSTAN’DAKİ BAŞIYMIŞ!

İl Güvenlik Yönetimi’nin medya bürosu bir basın açıklamasında bulunarak Muhanbetov’un Kazakistan içinde topluma zarar veren bir dini oluşum olarak addedilen Selefiliğin Kazakistan’daki en üst seviyedeki mensubu olduğu kaydedildi.

Muhanbetov kendisi hakkında yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Mahkemenin tarafından verilen para cürmünü karşılama olanağının olmadığını söyledi. Ebeveynlerinin epeyce ihtiyar ve sakat olduklarını, tedavi masraflarını zor karşıladığını ve işinin olmadığını ifade etti.

Kazakistan devletinde bulunan camilerde cemaatin “amin” kelimesini nasıl telaffuz ettiği denetim altında. Selefiler, her rekat bitiminde sesli biçimde, geleneksel İslami oluşumlar ise sessiz bir şekilde “amin” derler. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.