Barzani’den DEAŞ açıklaması

0
503
Barzani'den DEAŞ açıklaması
Barzani'den DEAŞ açıklaması
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani,terör örgütü DEAŞ’ın Musul’da ortadan kaldırılmasıyla sorunların bitmeyeceğini öne sürerek, örgütün çıkmasına yol açan sorunların derinine inilmesi gerektiğini söyledi.

Barzani, Erbil’in Salahaddin kasabasındaki bir konferans salonunda Musul vilayetinin aşiret reisleri, önde gelenleri ve akademisyenleriyle bir araya gelerek DEAŞ sonrası Musul’un durumu ve 25 Eylül’de yapılması planlanan özgürlük referandumunu ele aldı.

Toplantıdaki konuşmasında DEAŞ’ın Musul vilayetinin genelinde askeriolarak ağır darbe aldığını bildiren Barzani, “Eğer DEAŞ’ın ortaya çıkmasına yolaçan sebeplerin üstüne gidilmezse, başka şekilde tehlike talep etmeye devam edecektir. Bu yüzden sonuca yok, sebeplerin derinine inilmesi gerekli.” ifadelerini kullandı.

IKBY’de 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan “özgürlük referandumuna” değinen Barzani, Irak merkezi hükümetiyle yaşanan acı tecrübenin sonucunda böyle bir karar aldıklarını dile getirerek, Bağdat’ı iki taraflı ve paylaşımcı prensipleri ihlal etmekle suçladı.

Irak’ın bu şekilde kalmasının risk talep edeceğine aksan yapanBarzani, “Birleşmiş Irak içerisinde kalıp, bununla birlikte savaşıp sorunların daha da derinleşmesi gibi bir koşul kabul edilemez.” dedi.

Referandum sonrası sürecin nasıl işleyeceği konusunda ise Barzani, “Sorunların uygun ve barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulması için Bağdat ile mülâkat ve diyaloga başlayacağız. Erbil ve Bağdat derin stratejik ilişkiler içerisinde kalmaya devam edecektir.” diye konuştu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.