Çevre Bakanları G7’de Bir Araya Geldi

0
404
Çevre Bakanları G7'de Bir Araya Geldi
Çevre Bakanları G7'de Bir Araya Geldi

Dünya iktisadi yapısının yüzde 60’ında ağırlığı olan endüstriyelleşmiş ülkelerin buluştuğu G7 toplantısında çevre bakanları, dönem yöneticiliğini sürdüren İtalya’nın öncülüğünde buluştu.

Almanya, ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya ve Avrupa Birliği’nin (AB) çevre görevlileri, yönetilebilir gelişme, çevreci iktisat, global ısınma, Paris İklim Uzlaşması, Afrika, okyanuslardaki atıklar, kalkınma bankalarının görevleri hususlarındaki meseleleri tartışmak adına İtalya’nın Bolonya şehrinde bir araya geldi.

Zirve sırasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Paris İklim Uzlaşması’ndan cayması gerektiğini ilan etmesi sonrasında vuku buldu.

“ÇEVRECİ EKONOMİ SÜRDÜRÜLEBİLİR İLERLEMENİN ANAHTARIDIR”

İtalya’nın Çevre Bakanı Gian Luca Galletti, zirvenin başlangıcında, “Dünya kamuoyu, G7 buluşmasında sorumluluklarımızı yerine getirmemizi umuyor” şeklinde açıklama yaptı.

“Çevre meselesi, iktisadi alandan farklı değerlendirilemeyecek bir konudur” şeklinde görüş bildiren Galletti, zirvenin devamlılık arz eden önü açık bir istikbal tasarlanabilecek uygun bir nitelik taşıdığını dile getirdi.

Kanada Çevre Bakanı Catherine McKenna da Paris İklim Uzlaşısı’nı iyi bir anlaşma olarak niteledi, “Bu uzlaşı, ekonomiye çevre dostu yeşil ilerleme perspektifiyle yaklaşıldığında ne denli ileri hamleler atılabileceğini kanıtlayacaktır.” şeklinde ifadelere yer verdi. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.