Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi

0
556
Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi
Çin ve Hindistan arasında sınır gerilimi
Çin ile Hindistan arasında daha önce Hindistan’a bağlı Sikkim eyaletinde yaşanan gerilim tekrar arttı. Çin tarafı kendi sınırları içindeki bir yol yapım çalışmasına Hintli askerlerin müdahale ettiğini iddia etti. Yaşanan gerilimde iki ülke askerlerinin karşı karşıya geldiği iddia edildi.

Çin-Hindistan sınırında yer alan Hindistan’a bağlı Sikkim eyaletinde, önceki haftalarda Çinli ve Hindistanlı birliklerin karşı karşıya gelmesinin ardından gerilimi artıran yeni bir gelişme daha yaşandı. Çin tarafının iddiasına göre, kendi sınırları içerisindeki bir yol yapım çalışmasına Hindistan askerleri müdahale etti.

Sınır huzuruna zarar veriliyor

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, Sikkim eyaleti sınırlarında Çin’in ‘egemenlik hakkı’nın bulunduğu DongLang’da yürütülen yol çalışmasının Hindistan ordusuna bağlı askerler tarafından müdahale edildiğini. Bakanlık sözcüsü yaşanan gelişmenin sınırdaki huzura ‘ciddi şekilde zarar verdiğini’ de söyledi.

Hindistan tarafı ise Çin’i Tibet’e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.

Sıcak çatışma pozisyonu

Öte yandan henüz teyit edilmemiş iddialara göre her iki tarafın askerleri de sınırın sıfır noktasında sıcak çatışma pozisyonuna da geldiler. Ancak uzmanlar iki ülkenin de Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olduğunu hatırlatarak gerilimin kısa sürede sonlandırılacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri Sikkim sınırında Hindistan’a ait sığınaklara zarar vermiş, yaşanan gelişmeler üzerine iki ülke ordusu arasında gerilim yaşandığı bildirilmişti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.