DEAŞ’ta sosyal medyayı kullanmak yasaklandı

0
471
DEAŞ'ta sosyal medyayı kullanmak yasaklandı
DEAŞ'ta sosyal medyayı kullanmak yasaklandı
İngiliz gazetesi Independert’in haberine göre, DEAŞ yabancı istihbarat servislerinin örgüte sızdığı gerekçesiyle üyelerine sosyal medyayı kullanmayı yasakladı.

İngiltere’nin internetten yayın yapan gazetesi Independent’a göre DEAŞ, yabancı istihbarat servislerinin örgüte sızdığı gerekçesiyle üyelerine sosyal medyayı kullanmayı yasakladı.
BBC Türkçe’de yer alan habere göre Irak ve Suriye’de yerel güçler ile işbirliği yapan uluslararası koalisyon birliklerinin operasyonları DEAŞ’ın toprak kaybetmesine sebep olurken örgüt yayınladığı bir açıklamada ‘militanların dikkatsiz online davranışları yüzünden hayatını kaybeden çok sayıda örgüt üyesi olduğunu’ kaydetti.

‘Yabancı ajanların örgüte dair sırları öğrenmek için DEAŞ’a online kanallardan sızdığının’ kaleme alındığı açıklamada, ‘DEAŞ askerlerinin sosyal medyayı kullanmasının büyük tehlike içerdiği’ belirtildi.

‘Allah’ın düşmanları icat etti’

Açıklamada ayrıca ‘bu sitelerin Allah’ın düşmanları tarafından icat edildiği, gece ve gündüz bu sitelerin takip edildiği’ aktarıldı. DEAŞ, ‘sosyal medya yüzünden çok sayıda merkezin yok edildiğini, bu yüzden bundan sonra bu sitelerin kullanılmasının tamamen yasak olduğunu’ açıkladı.

Independent’a göre 14 Mayıs’ta İngilizce ve Arapça yayınlanan uyarı, örgütün gizli haberleşme kanalları üzerinden dağıtıldı. DEAŞ’ın bu zamana kadar örgüte üye kazandırmak için interneti ve sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmış olması uyarıyı dikkat çekici kılıyor. En son İngiltere Başbakanı Theresa May özellikle teknoloji şirketlerine yüklenerek DEAŞ ile sosyal medyada ve online kanallarda daha etkili bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Coğrafi konumunu açık etmişti

ABD Askeri Akademisi’nde bulunan Terörizm ile Mücadele Merkezi’nden (CTC) araştırmacılar ise DEAŞ’lıların istemeden de olsa internetteki faaliyetleri yüzünden kendilerini ele verdiklerini dile getiriyor. Haziran 2015’te bir DEAŞ’lının online iletisi ile beraber coğrafi konumunu açık etmesi üzerine Amerikan istihbarat servisinin çalışması aracılığıyla militanın bulunduğu merkez hava saldırısıyla yok edilmişti.

CTC analistleri yayınlanan uyarının örgütte bir liderlik, otorite ve kontrol sıkıntısı olduğuna işaret ettiğini söylüyor. En son Irak ordusu, Salı günü Musul’daki Eski Kent’te “IŞİD’in son kalesi” olarak nitelendirilen bölgeyi kuşattığını açıklamıştı. Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise DEAŞ’ın Musul’daki Nuri Camii’ni ve ünlü yatık minaresini havaya uçurmasının örgütün yenilgisinin bir ilanı olduğunu söyledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.