Doğalgazda Deniz ve Kara Savaşı Yaşanıyor

0
414
Doğalgazda Deniz ve Kara Savaşı Yaşanıyor
Doğalgazda Deniz ve Kara Savaşı Yaşanıyor

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ediger, “Dünyada hâlihazırda boru hatlarıyla taşınan doğalgaz ile LNG üzerinden sürdürülen bir harp mevcut.” açıklamasında bulundu.

KATAR SORUNUN TEMELİNDE DOĞALGAZ BORU HATLARI BULUNUYOR

Son senelerde ABD’nin kaya gazı çıkarılmasının yükseltilmesine yönelik kararının global enerji ekonomisine ve petrol ücretleri hakkında mühim tesirleri bulunduğunu ifade eden Ediger, yeni süreçte ABD ve Avustralya’nın LNG’de de (deniz üzerinden doğalgaz hattı kurma) pazardaki hissesini çoğalmak istemesi ile Rusya’nın doğalgazdaki payını sürdürme politikasının, Katar sorununu oluşturan mühim etkenler arasında bulunduğunu ifade etti.

ANA HEDEF: RUSYA’NIN DOĞALGAZ MONOPOLÜNÜN YIKILMASI

Halihazırda dünya çapında doğalgazın üçte birinin LNG’ye transforme edilerek satıldığını dile getiren Ediger, “Taşıma yöntemlerinde LNG deniz yolunu temsil ederken, boru hatları kara gücü anlamına geliyor. Boru hatlarıyla, LNG arasında bir savaş var ve LNG’nin doğalgaz transferdeki oranı dikkate şayan bir şekilde fazlalaşıyor. Doğalgazda kara gücü boru hatları vesilesiyle Rusya’da sadece LNG’nin doğalgaz ticaretindeki payını çoğaltması, ileri süreçte de ise Rusya’nın monopolünün bitirilmesi manasını taşıyor. Dünyada şu anda boru hatlarıyla yapılan transfer ile doğalgaz ile LNG arasında kızışan bir savaşım mevcut.” şeklindeki düşüncelerini ifade etti. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.