Dolandırıcılıkta çığır açtılar! 500 bin TL’yi 140 bin dolara sattılar

0
607
Dolandırıcılıkta çığır açtılar! 500 bin TL'yi 140 bin dolara sattılar
Dolandırıcılıkta çığır açtılar! 500 bin TL'yi 140 bin dolara sattılar
Türk Lirası’ndan 6 sıfır atılalı 12 yıl oldu ama bol sıfırlı TL’ler Hindistan’ın bazı eyaletlerinde dolandırıcılıkta kullanılıyor. Hem de TL kuru üzerinden…

Ocak 2005’te Türkiye’de TL’den 6 sıfır atılmış, ardından da tedavüldeki bol sıfırlı paralar bir yılda Merkez Bankası tarafından toplanmıştı. Bu paraların imha edilmek yerine bir şekilde Hintli şuç şebekelerinin eline geçtiği ve dolandırıcılık amacıyla kullanıldığı ortaya çıktı. Hint polisi son olarak Bengaluru kentinde 500 bin TL’lik eski banknotları satmaya çalışan bir şebekeyi çökertti.

The Hindu.com’un haberine göre aralarında 40 yaşında bir polisin de olduğu dört kişilik grup, bir iş adamına tedavülden kalkan Türk Lirası satarken yakalandı. Polisten yapılan açıklamaya göre dolandırıcılığa konu olan, eski parayla 78 adet 500 bin Türk Lirası’ydı.

Bengaluru Emniyet Müdürü Praveen Sood yaptığı açıklamada “Söz konusu paralar tedavülden kalkmış olsa bile Aralık 2019’a kadar mevcut Türk Lirası’nda çevrilebilir. Suça karışanların yeraltı bankacılığı ile resmi olmayan havale sistemlerini kullanan uluslararası bir şebekenin üyesi olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevcut durumda 1 Türk Lirası 18,24 Hint Rupisi değerinde. Hint polisi, şebekenin 500 bin liralık banknotları da bu kur üzerinden yani tanesini 9,1 milyon rupi yani yaklaşık 140 bin dolara sattıklarını belirledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.