Fırsatçı İsrail! Katar Krizi Üzerinden Filistin’e Ambargo

0
439
Fırsatçı İsrail! Katar Krizi Üzerinden Filistin'e Ambargo
Fırsatçı İsrail! Katar Krizi Üzerinden Filistin'e Ambargo

Katar ile bazı Arap memleketleri arasında çıkan diplomatik kriz İsrail’in artı hanesine işlenmeye başladı. İslam ülkeleri arasında çıkan her problemi kendi çıkarları doğrultusunda kullanan İsrail, son Körfez krizinde de, hem Arap ülkeleri arasındaki ayrışmayı,derinleştirmeyi, hem Filistin sorununu ve artan zulmü dünya insanının gözünden kaçırmayı hem de kendisine dönük son direniş noktalarını sarsmayı bildi. Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) truva atı gibi kullanan İsrail, Abu Dabi üzerinden yaptığı operasyonlar ile Katar’ı hedef tahtasına oturttu. Son kriz de bu operasyonların bir parçası.

TEL-AVİV’İN SAVINI GERÇEKLEŞTİRDİLER

Müslüman Kardeşler Hareketi (İhvan) ve Hamas gibi toprak halkının muhabbet içerisinde olduğu örgütleri, terör listesine aldıra bilmek adına senelerdir çabalayan İsrail, BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a dönük “terörizmi destek” iftirası, kendi savına destek devşirme fırsatı yakaladı.

Uzmanlar, İsrail’in, Katar’a dönük siyasi ve ekonomik abluka neticesinde, Gazze’ye yönelik yardımların durdurulması ve Hamas’ın “terör” söylemi altında, Arap dünyasında şeytanlaştırılarak direniş kabiliyetini kırması beklendiğine vurgu yapıyor. Bilindiği gibi BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır yönetimleri müşterek imza attıkları bir liste ile Suriye ve Gazze’ye en çok yardım yapan sivil toplum kuruluşlarını hedef almıştı. Listenin İsrail tarafından hazırlanıp, söz konu ülkelere servis ettiği bildirilmişti.

Bu yönde ilk adımı da atan Tel-Aviv yönetimi Hamas’ın terör örgütü olarak kabul edilmesi adına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne mektupla çağrıda yaptı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise çıkan son krizi fırsata çevirmek adına, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü’nün (UNRWA) kapatılmasını istedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.