Fransız Firmasından DEAŞ’a Mali Destek

0
467
Fransız Firmasından DEAŞ'a Mali Destek
Fransız Firmasından DEAŞ'a Mali Destek

Fransız yargısı, LafargeHolcim firmasının Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a ekonomik destek sağladığı iddiasını incelemek adına 3 sorgu hâkimine görev verdi.

Savcılıktan sunulan inceleme raporuna göre, soruşturma raporlarını inceleyerek iki sorgu hâkimi mali suçlar, bir sorgu hâkimi ise teröre karşı mücadelede konusunda irdelemelerde bulunacak.

Savcılık, meseleyle alakalı olarak 9 Haziran’da, “terör örgütüne ekonomik yardımda bulunmak” ve “insanların hayatını tehlikeye sokmak” suçlarından ön incelemeye almıştı.

Fransız ve İsviçreli inşaat firması Lafarge Holcim’in Üst İdarecesi (CEO) Eric Olsen, firmasında, Suriye’deki uygulamalarını sürdürmeleri ve elemanlarının emniyetinin yerine getirilebilmesi adına silahlı ekiplere para verildiğini itiraf etmesinin sonrasında Nisan ayında görevini bıraktığını ifade etmişti.

FİRMA HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Fransız endüstri firması Lafarge ve İsviçre çimento firması Holcim’in ortaklaşmasıyla inşa edilen dev firmanın Mart ayında sunulan ifadelerde, Suriye’deki uygulamaların sürdürülmesi amacıyla ve elemanlarının emniyetinin yerine getirebilmesi adına silahlı ekipleri para verildiğini dile getirmişti.

Fransa’daki kimi insan hakları kurumları, terör örgütü DEAŞ üyelerine verdiği düşünülen paraların, savaş suçlarının yapılmasına neden olduğu iddiasıyla firma için suç ilanı çıkarmıştı.

Fransız medyasında bulunan havadislerde firmaların gerçekleştirdiği ödemelerden bir miktarının terör örgütü DEAŞ’a teslim edildiği ifade edilmişti. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.