Fransızlar OHAL Altında Milletvekili Seçiminde Bulunacak

0
405
Fransızlar OHAL Altında Milletvekili Seçiminde Bulunacak
Fransızlar OHAL Altında Milletvekili Seçiminde Bulunacak

Fransa’da genel seçimin ilk turu pazar günü gerçekleştirilecek.

Fransız müntehipler, Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için yarın sandık başına gidip oylarını kullanacaklar. Seçimde 7 bin 882 aday milletvekili olabilmek adına rekabette olacak.

İLK TURDA %50 OYA ULAŞAN MECLİSTE

İlk turda en az yüzde 50 oy alan milletvekili adaylarının doğrudan meclise gireceği rekabette, herhangi bir adayın yüzde 50’Ye ulaşamaması halinde sandalyeler için ikinci tur oylamasına geçilecek.
Seçimlerin Haziran 18’ de yapılacak ikinci turuna, ilk turda yüzde 12,5 ve üzeri oya ulaşan adaylar erişebilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilmiş olacak.
Milletvekili genel seçiminde Fransa’nın ülke topraklarında yaklaşık 46 milyon, ülke dışındaki 1,3 milyon seçmen ise tercihini ortaya koyacak.

OLAĞANÜSTÜ HAL ALTINDA SEÇİM

Olağanüstü Hal ( OHAL) altında yapılacak olan seçimlerde yaklaşık 69 bin oy kullanma merkezinde 50 bine yakın polis, jandarma ve asker mensupları görev yapacak.

Fransa’nın ülke topraklarında saat 08.00’de (Türkiye Saati İle 09.00) başlayacak oy verme işlemi, küçük şehirlerde saat 18.00’de (Türkiye Saati İle 19.00), büyük şehirlerde ise saat 20.00’de (TSİ 21.00) sona erecek. Oy verme işlemi saatleri ülke dışındaki topraklarda ise değişebilecek.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.