Guterres: Rakka’da sivil can kayıpları dehşet verici boyutlarda

0
539
Guterres: Rakka'da sivil can kayıpları dehşet verici boyutlarda
Guterres: Rakka'da sivil can kayıpları dehşet verici boyutlarda
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Rakka’nın DEAŞ’ın elinden alınması için yürütülen operasyonlarda mültecilerin kaldığı hastane ve okulların hedef olmaya devam ettiğini belirterek, “Sivil can kayıpları ve yerlerinden edilme dehşet verici boyutlarda sürüyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de Rakka’nın terör örgütü DEAŞ’ın elinden alınması için yürütülen operasyonlarda sivil can kayıpları ile yerinden edilmelerin ‘dehşet verici’ boyutlarda sürdüğünü belirtti. Guterres, milyonlarca insanın yüz yüze kaldığı tehlikeler ve çaresizlikten dolayı büyük kaygı duyduğunu ifade etti.

‘Sivillerin korunması için elinizden geleni yapın’

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Guterres, mültecilerin kaldığı hastane ve okulların hedef olmaya devam ettiğini dile getirirken, “Rakka’da çatışmaların arasında sıkışıp kalan ve her yönden tehlike altında olan sivillerin durumu son derece kaygı verici. Rakka’da çatışmalar sürerken askeri operasyon yürüten tüm taraflara sivillerin ve sivil altyapının korunması için ellerinden geleni yapması çağrısında bulunuyorum” dedi.  

Guterres, ayrıca bölgeye insani yardımların gecikmeden ulaştırılmasına olanak sağlanmasının yaşamsal önem taşıdığını sözlerine ekledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.