Hahn: AP’nin kararına saygı duymak durumundayım  

0
369
Hahn: AP'nin kararına saygı duymak durumundayım  
Hahn: AP'nin kararına saygı duymak durumundayım  
AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn,  AP’de kabul edilen Türkiye kararına ilişkin, “Bir AB yetkilisi olarak tabii ki demokratik bir kurumun kararı olan AP’nin kararına saygı duymak durumundayım. Saygı duymak durumundayız” dedi. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Ankara’daki temaslarının ardından Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye ve AB’nin, kriz yönetiminde nasıl bir rol alabilecek” 

Hahn,

“Türkiye tüm haklara saygı duymalı”

Hahn, akademisyen, yazar ve insan hakları savunucularının gözaltına alınmasına ilişkin endişeleri bulunduğunu dile getirerek, bu süreçte Türkiye’nin haklı olduğunu kabul etmekle birlikte, Türkiye’nin hukuk, temel haklar, adil yargılama hakkının sağlanması ve masumiyet karinesi gibi tüm haklara saygı duyması gerektiğini ifade etti. 

“AP’nin kararına saygı duymak durumundayım”

AP’de kabul edilen Türkiye kararına ilişkin Hahn, “Bir

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda gelinen aşamaya ilişkin Hahn, Avrupa Konseyi’nin, sürece ilişkin yıl sonuna kadar bir karara varmasının beklendiğini belirterek, bunun kısa ve orta vadede somut adımları da beraberinde getireceğini söyledi. Hahn, Türk tarafının atacağı olumlu adımların sonuca ulaşmak için yardımcı olacağını ifade etti. 

Karşılıklı çıkar vurgusu 

AP’nin bugünkü kararının, müzakerelerin askıya alınmasının tavsiye edilmesine ilişkin bir karar olduğunu ifade eden Hahn, Avrupa Komisyonunun Mart 2016’da yapılan anlaşmaya sadık kalarak Türkiye’nin katılım sürecine ilişkin çalışmaları teknik seviyede sürdürmeye devam ettiğine dikkati çekti. Türkiye ziyaretinin de daha fazla diyalog ve karşılıklı anlayış amacını taşıdığını bildiren Hahn, herkesin karşılıklı çıkarların farkına vararak müzakere başlıklarının yanı sıra diğer alanlarda da iş birliğine devam etmenin yararlarını anlaması gerektiğini belirtti.

“Bu ziyareti pozitif bir ziyaret olarak değerlendiriyorum” 

Hahn, “Bu ziyareti pozitif bir ziyaret olarak değerlendiriyorum. Kısa, ancak geniş kapsamlı görüşmeleri içeren, farklı görüşlerin dostane bir ortamda paylaşıldığı bir ziyaret oldu. Daha çok bir araya gelmemiz ve birbirimizi daha fazla anlamamız gerektiğinde mutabık kaldık. Bu da gelecekte daha verimli bir iş birliğine yol açacak somut adımların atılmasına katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuşturCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.