İflas Edip, ABD’ye Bağlanmak İsteyen O Ülke!

0
404
İflas Edip, ABD'ye Bağlanmak İsteyen O Ülke!
İflas Edip, ABD'ye Bağlanmak İsteyen O Ülke!

Porto Riko’da düzenlenen halkoylamasında yüzde 97’lik bir kesim ABD’ye bağlanarak ABD’nin eyaleti olma isteğini dile getirdi. Seçime iştirak miktarı ise oldukça düşüktü. Seçmenlerin sadece yüzde 23 civarında kaldı. 70 milyar borç içerisinde bulunan ada ülkesi, Mayıs ayında moratoryum açıklamıştı.

ABD’ye dış işlerinde bağımlı iç işlerinde bağımsız Karayip adası Porto Riko’da gerçekleştirilen referandumda oy kullanan insanların tümüne yakını ülkenin eşit hakları haiz ABD eyaleti olarak kabul görmesi istikametinde rey verdi.

REFERANDUMA KATILIM KOMİK DÜZEYDE!

Katılım miktarının yüzde 23 ile sınırlı olduğu halk oylamasında Porto Riko’ya 51’inci ABD eyaleti konumu verilmesini arzu edenlerin miktarı yüzde 97,2 ile sınırlı kaldı. Porto Riko valisi halkın iradesinin gerçekleşmesi için çalışacağını açıkladı.

Porto Riko 1898 senesindeki ordunun darbesiyle ABD’ye bağımlılaşmış, 1952 senesinde ise özerklik kararı aldı. Porto Rikolular ABD’ye vizeye ihtiyaç duymadan gidebiliyorlar ancak ABD’deki başkanlık ve Kongre seçimlerinde oy kullanamıyorlar.

Pazar günkü referanduma Porto Rikolu seçmenlerin beşte dördü kayıtsız kaldı. Bazıları ise muhalefetin boykot duyurusu sebebiyle sandığa tepki gösterdi. ABD’den bağımsızlaşma yanlısı seçmenlerin miktarı yüzde 1,5; varolan statünün korunmasını talep edenlerin ise yüzde 1,3 şeklinde. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.