İngiltere’deki AB vatandaşlarına ‘5 yıl’ şartı

0
481
İngiltere'deki AB vatandaşlarına '5 yıl' şartı
İngiltere'deki AB vatandaşlarına '5 yıl' şartı
İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinde 5 yıl ikamet eden Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarına ‘yerleşik statüsü’ verme teklifinde bulundu.

Brüksel’de AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren liderler zirvesinde İngiltere Başbakanı May, Brexit sonrası ülkesindeki AB vatandaşlarının durumuna ilişkin teklifini açıkladı. Buna göre, İngiltere’de 5 yıl yasal şekilde ikamet eden AB üyesi 27 ülkenin vatandaşlarına ‘yerleşik statüsü’ verilecek. 

Bu yeni statüyle İngiltere’deki AB vatandaşları oturum, çalışma, sağlık, eğitim ve diğer sosyal haklardan faydalanabilecek. Teklif, aynı haklar AB ülkelerinde yaşayan İngiliz vatandaşlarına da tanınırsa onaylanacak. Bu hakkın edinilmesi için gerekli 5 yıl sürenin hangi tarihte başlayacağı ise müzakere edilecek.

Brexit kararı, İngiltere’de yaşayan 3.2 milyon AB vatandaşının yanı sıra, AB’de bulunan 1 milyon civarında İngiliz vatandaşının hakları konusunda da belirsizlik ortaya çıkarıyor. AB, İngiltere’deki birlik üyesi ülke vatandaşlarının haklarıyla ilgili konuların öncelikle çözüme kavuşturulmasını ve bunların güvence altına alınmasını istiyor. Mevcut durumda AB vatandaşları diğer üye ülkelerde olduğu gibi İngiltere’de de yaşama, çalışma, eğitim ve sosyal yardımlardan faydalanabiliyor. Brüksel, bu hakların Brexit sonrasında da devam etmesi konusunda ısrar ediyor. 

İngiltere, geçen sene haziran ayında yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almış, 29 Mart’ta da Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. AB ise 29 Nisan’da yaptığı özel zirveyle müzakerelerdeki ilkelerini belirlemişti.

AB kuruluşlarının taşınma kararı

Öte yandan, İngiltere birlikten ayrıldıktan sonra, Londra’daki yerleşik AB kuruluşlarının nereye taşınacağı konusunun ise kasım ayında kararlaştırılacağı bildirdi. Brüksel’de ilk günü sona eren AB Lider Zirvesi’nin ardından Twitter hesabından açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB’nin 27 üyesinin merkezi Londra’da olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa İlaç Ajansının (EMA) hangi ülkeye taşınacağı kararının beklentinin aksine bu zirvede verilmeyeceğini açıkladı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.