İnsan kaçakçılarının İtalya’ya taşıdığı çocuklar sınır dışı edildi

0
387
İnsan kaçakçılarının İtalya'ya taşıdığı çocuklar sınır dışı edildi
İnsan kaçakçılarının İtalya'ya taşıdığı çocuklar sınır dışı edildi

Uluslararası sivil toplum örgütü ‘Save the Children’, İtalya’nın 2011 ile 2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde ülkeye gelen 62 bin 672 refakatsiz mülteci çocuğu sınırdışı ettiğini açıkladı. Bu çocukların yüzde 17’sinin Eritreli, yüzde 13’ünün Mısırlı, yüzde 9’unun ise Gambiyalı veya Somalili olduğu belirtildi.

Gazete Habertürk’ün haberine kadar çoğu 16-17 yaşlarında olduğu ifade edilen bu çocuklar aralarında 15 yaş aşağıda olup sınırdışı edilenlerin sayısının ise 2012 yılında 698, geçen yıl ise 2050 olduğu kaydedildi. Akdeniz üzerinden insan kaçakçılarının botlarıyla ölümü hiçe sayarak Avrupa kıtasına ulaşan bu çocukların sınırdışı edilip daha tehlikeli şartlara mahkûm edildiğini vurgulayan kuruluş, Roma yönetiminin mart ayında meclisten geçirdiği ‘refakatsiz mülteci çocuklar’ yasasının hemencecik uygulamaya konulması için çağrıda bulundu. Yasa, kıtaya aileleri olmadan ulaşan bu çocukların, yaş tespitlerinin yapılmasının peşinde yakınlarına ulaştırılmaya çalışılmasını, afiyet ve eğitim haklarına erişimlerinin sağlanmasını öngörüyor.

AB’DEN SIĞINMACILARA 5 YIL OTURMA İZNİ

Avrupa Parlamentosu (AP), gerekli şartları taşıyan sığınmacılara 5 yıllık oturma izni verilmesini kararlaştıran ve bütün ülkelerde geçerli olacak kuralları oylayarak kabul etti. Fransa’nın Strazburg kentinde devam eden AP Genel Kurulu’nda, sosyal halkçı grubun Slovenyalı üyesi Tanja Fajon’un hazırladığı, sığınmacıların aza ülkeler açısından durumu ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde karşılıklı sığınmacı politikası geliştirme konulu rapor ele alındı.

Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından uygulamaya konulan sığınmacılar yönergesinin geliştirilerek bütün üye ülkelerde genel uygulama haline getirildiği yeni düzenlemeyle, mülteci statüsü kazanmış kişiler üye ülkelerde 5 sene oturma izni alabilecek. Bu zaman, bittiğinde 5 sene daha uzatılabilecek.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.