Irak Başbakanı’ndan Katar kriziyle ilgili açıklama

0
416
Irak Başbakanı'ndan Katar kriziyle ilgili açıklama
Irak Başbakanı'ndan Katar kriziyle ilgili açıklama
İbadi, Kuveyt Emiri Sabah ile bölgedeki son gelişmeleri görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kuveyt’e gelen

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine göre, Havli kentindeki Beyan sarayında bir araya gelen ikili, Kuveyt-Irak ilişkileri, bu ilişkileri geliştirme yolları ve bölgedeki gelişmelerle ortak öneme sahip meseleleri görüştü.

İbadi’nin ziyareti kapsamında Kuveyt Bakanlar Kurulu Başkanı Şeyh Cabir el-Mubarek el-Hamad es-Sabah da Iraklı mevkidaşı ile çeşitli alanlarda ilişkileri güçlendirme, iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konuları konuştu.

Ambargoyla ilgili konuştu

Irak Başbakanı İbadi ve beraberindeki heyet, bir günlük ziyaret için bugün Kuveyt’e gelmişti.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krizle eş zamanlı olarak, arabuluculuk çabalarını sürdüren Kuveyt’i ziyaret eden İbadi, 13 Haziran’da yaptığı açıklamada, krize ilişkin, “Prensip olarak bir ülkenin ambargo altına alınmasına karşıyız. Ambargolar iktidarı değil, halkı olumsuz etkiler.” demiş, söz konusu ambargodan geçmişte en büyük zararı Irak ve halkının gördüğünü vurgulamıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran’da Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.