İran: Tahran saldırılarının planlayıcısı öldürüldü

0
568
İran: Tahran saldırılarının planlayıcısı öldürüldü
İran: Tahran saldırılarının planlayıcısı öldürüldü

İran‘da düzenlenen çifte terör saldırısının sorumlusunun dün öldürüldüğü ortaya çıktı. İran basınında yer alan haberlere göre, İran’ın başkenti Tahran‘da geçtiğimiz günlerde biri parlamentoda diğeri ise Ayetullah Humeyni‘nin mezarında düzenlenen intihar bombalı ve silahlı saldırılarda 12 kişi öldürülmüştü.

IŞİD ÜSTLENMİŞTİ

Saldırının sorumluluğunu üstlenen terör örgütü IŞİD, parlamento binasının içinde yerde yatan yaralanmış bir kişiyi ve silahlı saldırganları gösteren bir video yayımlamıştı.

NE OLMUŞTU?

IŞİD, İran’da ender görülen bu tip bir saldırıyla ülke içindeki ilk silahlı eylemini de gerçekleştirmiş oldu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mohammad Hossein Zolfaghari, Tasnim haber ajansında yer alan açıklamalarında saldırganların kadın kılığında parlamentonun ana kapısından içeri girdiklerini ifade ederek, “Biri vurularak öldürüldü, diğeri ise giydiği bomba yüklü yeleği patlattı” dedi.

Saldırı hakkındaki ilk haberlerden yaklaşık beş saat sonra İran haber ajansları parlamentoya saldıran dört kişinin öldürüldüğünü ve saldırının sona erdiğini bildirdi.

Acil durumlardan sorumlu yetkili Pir-Hossein Kolivand, IRIB televizyonunda yer alan açıklamasında saldırıda en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Parlamentoda bulunan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir gazeteci, “Ateş açıldığında parlamentodaydım. Herkes şoka girdi ve korktu. İki erkeğin etrafa rastgele ateş açtığını gördüm” dedi.

Zolfaghari, Tasnim ajansında yer alan açıklamasında, parlamentodaki saldırıdan kısa süre sonra bir intihar bombacısının 1979 yılındaki İran devrimini başlatan Ayetullah Humeyni’nin mezarı yakınlarında, üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini söyledi.

Humeyni’nin, Tahran’ın birkaç kilometre güneyinde yer alan mezarı yakınlarındaki ikinci bir saldırgan da öldürüldü.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.