İspanya Hükümetinde Skandal

0
421
İspanya Hükümetinde Skandal
İspanya Hükümetinde Skandal

İspanya’da çıkarılan yolsuzluk incelemelerinden ötürü güç zamanlarda bulunan muhafazakâr eğilimli Halk Partisi’nin (PP) teşkil ettiği azınlık hükümetine aykırı olarak meclise itimat duymadığı yönünde teklif bildirildi.

Aykırı sol fikirli Unidos Podemos, En Comu Podem ve En Marea konfederal ekibinin yolladığı itimatsızlık tasarısında, Başbakan Mariano Rajoy hükümetinin görevden el çektirilmesi isteğinde bulunuluyor.

Tasarının Meclis Başkanlık Kurulu’nda tasdik edilebilmesi adına ihtiyaç duyulan yeni Başbakan adayı olması için Podemos yöneticisi Pablo Iglesias olarak sunuldu.

“DOLANDIRICILIK DEMOKRASİYİ TEHDİT EDER”

Unidos Podemos bileşiminin sözcülüğünü yapan Irene Montero, tasarı hakkında yapılan konuşmalar sırasında meclis kürsüsünden sunduğu açıklamada İspanya’nın dolandırılmaktan usandığını, uğradığı soygunların yettiğini dile getirdi ve “Demokrasi bu koşulları kaldırmaz. Onurunuza, izzetinize sahip çıkın.” cümleleriyle seslendi.

İspanya meclisindeki 350 koltuktan 67’sini elinde bulunduran konfederal topluluğun teklif ettiği güvensizlik önergesinin başka ileri politik partilerin yardımını alamamasından ötürü kabul edilmemesi düşünülüyor.

İspanya’da Başbakan Rajoy, son süreçte PP dâhilindeki yüksek seviyedeki kimi politikacılarına dair yolsuzluk söylemlerinden dolayı tutuklanması ve partisindeki ayrılmalardan ötürü zor zamanlar geçiriyor. Rajoy, bu dolandırıcılık iddialarıyla ilintili bir araştırmada şahit olarak bulunmak için Temmuz ayında video konferans vasıtasıyla mahkemeye açıklamada bulunacak. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.