İsrail’den yine yasak! 50 yaşından küçükler Mescid-i Aksa’ya alınmayacak

0
340
İsrail'den yine yasak! 50 yaşından küçükler Mescid-i Aksa'ya alınmayacak
İsrail'den yine yasak! 50 yaşından küçükler Mescid-i Aksa'ya alınmayacak
Tel Aviv yönetimi, bugünkü Cuma namazında yalnızca 50 yaş üstü erkek ve kadınların camiye girebileceğini duyurdu. Gerekçe, namaz çıkışı muhtemel bir protesto gösterisi.

Kudüs’te Mescid-i Aksa çevresine ördüğü tüm güvenlik önlemlerini dün kaldıran ancak kutsal mabede girmek isteyen Filistinlilere yeniden saldıran İsrail, bugün de Cuma namazına yasak getirdi.

Polis, Cuma namazına 50 yaş altı kişilerin alınmayacağını açıkladı. Gerekçe ise, namaz sonrası protesto olacağını gösteren işaretler.

14 Temmuz’da gerçekleşen silahlı saldırı sonrası İsrail, Mescid’i Aksa’yı Filistinlilere kapatmış ve cami etrafına metal dedektörler koymuştu. Bunun üzerine Filistinliler boykota gitti, kutsal mekanın kapılarında namaz kıldı.

Geçen hafta Cuma günü namaz çıkışında da İsrail polisi ile Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı., can kayıpları meydana geldi.

İsrail, dünya çapında infiale yol açan Mescid-i Aksa hamlesinde ilk geri adımı hafta içinde metal dedektörleri kaldırarak attı. Dün sabah ise tüm güvenlik önlemleri iptal edildi, korkuluklar ve kameralar söküldü.

Bu karar Filistinliler arasında büyük sevince neden oldu, ikindi namazı için binlerce insan kutsal mabede koştu. Kapılar açılınca İsrail polisi ile Filistinliler yine çatıştı.  Gerilimin elle tutulur hale geldiği bölgede şimdiye kadarki can kayıpları 10’u aştı.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.