İtalya’da Tartışamalara Yol Açan Aşı Problemi

0
389
İtalya'da Tartışamalara Yol Açan Aşı Problemi
İtalya'da Tartışamalara Yol Açan Aşı Problemi

Paolo Gentiloni önderliğindeki koalisyon hükümetinin geçtiğimiz ay yaptığı ve Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın hafta ortasındaki imzası ile kanunlar arasında yerini alan, içlerinde çocuk felci, kızamık, difteri, tetanos, menenjit, kabakulak, su çiçeğinin de bulunduğu 12 aşıyı 0-6 yaş arasındaki çocukları kapsayan ve olunmasını mecburi kılan ve buna uymayan ailelere de 500 avrodan 7 bin 500 avroya kadar para cezasını öngören kararname, Roma’da tepkilere yol açtı.

YOĞUN PROTESTOLAR GELDİ

İtalya’nın dört bir yanından başkente gelen ve “Aşıya hayır”, “Sağlıkla şaka olmaz” gibi pankartlar taşıyan aşı karşıtları, bu konuda ailelerin özgür bırakılıp, kararı kendilerinin vermesi gerektiği görüşünü destekledi.

Protestocular, kararın ardında ilaç firmalarının çıkarlarının gözetilmesi olduğunu bildiriyor. Hükümet ise kararın nedeni olarak son yıllarda aşı yaptırma oranındaki düşüşü ve bununla beraber olarak kızamık vakalarında üç kata varan artışı gösteriliyor.

Başbakan Paolo Gentiloni, bu kararnameyi “bilimsel olmayan teorilerin” yayılmasını engelleyici bir müdahale olarak nitelemişti.
Dünya Sağlık Örgütü geçen mart ayında, Avrupa’da aşılama oranlarının düştüğü memleketlerde kızamık salgınına rastlandığı uyarısında bulunmuş ve İtalya ile başta Romanya olmak üzere aşılama oranının yüzde 95’in altında olduğu memleketlerdeki kızamık vakalarında yüksek oranda artış tespit edildiği bildirilmişti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.