Kalaşnikof Silahının Mucidi Öldü

0
516
Kalaşnikof Silahının Mucidi Öldü
Kalaşnikof Silahının Mucidi Öldü

Dünyaya damgasını vuran AK-47 tüfeğinin mucidi Mikhail Kalaşnikof hayatını kaybetmişti. Dünyaca ünlü mucit Mikhail Kalaşnikof ölümünün 1. Yılında Rusya’da anılıyor.Mikhail Kalaşnikof 94 yaşındaki silah tasarımcısı hayatını kaybetmişti

Kalaşnikof isimi ile anılan AK-47 tüfeği dünyada adından çok laf etirmişti Mikhail Kalaşnikof Rusya’da milli kahraman olarak görülüyor. Rus Milli tarihinde de gurur sembolü olarak görülüyordu.

Yapılan hesaplara göre bugün dünyada kullanılan AK-47 tüfeğinin 100 milyon adet olduğu tahmin ediliyor.
Kalaşnikof, geçtiğimiz mayıs ayında Udmurtia çevresinde bir kardiyoloji kliniğinde 2 hafta boyunca tedavi görmüş, daha sonra başkent Moskova’ya nakledilmişti.

Mihail Kalaşnikof’un tasarladığı AK-47 tüfek, dünyanın en iyi silahlarından biri kabul ediliyor. Dünya genelinde 100 milyon Kalaşnikof tüfek bulunduğu hatta bu rakamdan fazla oldguda iddia ediliyor.

Tüfek, “Avtomat Kalashnikova (Kalaşnikof’un Otomatiği)” ifadesinden ve silahın üretilmeye başladığı 1947 yılından türetilen AK-47 kısaltması ile de biliniyor.

MİKHAİL KALAŞNİKOF MEZARI BAŞINDA ANILIYOR

Kalaşnikof, ismini taşıyan tüfeklerin ilk üretildiği fabrikada 80’li yaşlarına kadar baş tasarımcı olarak çalışmaya devam etmişti.Mikhail buğün saat 16.00’da mezarı başında anıldı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.