Katar Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye teşekkür

0
426
Katar Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye teşekkür
Katar Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye teşekkür
Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizi değerlendiren Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani, başından itibaren Türkiye’nin verdiği desteğe teşekkür ettiklerini belirterek, “Türkiye, uygulanan blokajdan dolayı Katar’ın tedarik zincirine çok etkili bir şekilde destek verdi. Bu destek için çok minnettarız” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı El Sani, “Arab Center Washington” adlı düşünce kuruluşunun

Konuşmasında Katar’a ilişkin ortaya atılan birçok iddia hakkında ‘temelsiz’ değerlendirmesinde bulunan El Sani, Doha yönetiminin sorunların çözümünde komşularıyla oturup, konuşmaya hazır olduğunu bildirdi. Bunun, Katar’ın egemenlik haklarından vazgeçebileceği anlamına gelmediğine işaret eden Katarlı Bakan, ilgili uluslararası aktörlerin çabalarıyla söz konusu krizin siyasi bir çözümle sona ermesi gerektiğini kaydetti. 

Türkiye’nin rolüyle ilgili değerlendirmeleri sorulan El Sani, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin uzun zamana dayalı ve güçlü olduğunu söyledi.

‘Türkiye diyaloga davet ediyor’

Türkiye’nin aynı zamanda diğer Körfez ülkeleriyle de iyi ilişkilerinin bulunduğunu anlatan El Sani, “Türkiye’nin Katar ile ilişkileri, onların diğer Körfez ülkeleriyle ilişkilerini değersizleştirdiği anlamına gelmez. Onlar tüm tarafları diyaloga davet ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Krizin sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşması için diplomatik adımların atılması gerektiğine işaret eden El Sani, Türkiye’nin izlediği çizginin de bu olduğunu belirtti. 

El Sani, “Türkiye, uygulanan blokajdan dolayı Katar’ın tedarik zincirine çok etkili bir şekilde destek verdi. Bu destek için çok minnettarız ve teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

‘Suriye ve Libya’da halkların yanında yer aldık’

Bugüne kadar halkların adil bir şekilde yönetilmesi noktasında tavır aldıklarını savunan El Sani şunları söyledi:

“Evet Suriye’de ve Libya’da halkın yanında yer aldık. Halkını bombalayan diktatörlere karşı halkın yanında durduk ancak kriz bölgelerinde arabulucu olma pozisyonumuzu da sürdürdük.” 

‘ABD’nin üssü pazarlık konusu değil’

Bir soru üzerine El Sani, ABD ile Katar arasında iyi ilişkiler olduğunu ve ABD’nin ülkelerindeki üssünün pazarlık konusu olmadığını belirtti.

Katar’ı suçlayan ABD Başkanı Donald Trump’la ilgili bir soruya da El Sani, “Trump, Katar’la ilgili sağlıklı bilgilendirildikçe iki ülke arasındaki ilişkilerin doğasını daha iyi anlayacaktır” karşılığını verdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.