Katar’dan Türk askeri üssü açıklaması

0
520
Katar'dan Türk askeri üssü açıklaması
Katar'dan Türk askeri üssü açıklaması
ABD’den İtalya’nın başkenti Roma’ya geçen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Talepler listesi reddedilecek. Diyaloğa girmeye hazırız. Ancak bu, sadece uygun şartlarda olur” dedi.

Sputnik haber ajansına göre, Katar, diğer Arap ülkelerinin Doha yönetimine yönelik ambargoyu kaldırmak için sunduğu 13 şartla ilgili tavrını koruyor. 

‘İki egemen devlet arasındaki anlaşmanın parçası’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; El Sani, Arap ülkelerinin isteği üzerine Katar’daki Türk askeri üssünün ya da Al Jazeera televizyonunun kapatılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Katarlı bakan, bu üssün, iki egemen devlet arasında varılan bir savunma anlaşmasının parçası olduğunu söyledi.

Roma’da konuşan El Sani, “Dünyanın uluslararası hukukla yönetildiğine inanıyoruz. Ve uluslararası hukuk; büyük ülkelerin, küçük ülkelere zorbalık yapmasına müsaade etmez… Kimsenin egemen bir devlete ültimatom vermeye hakkı yok” dedi.

Terörü desteklemekle suçladıkları Katar’la diplomatik ilişkileri kesen ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn; Doha yönetimine 13 maddelik bir talep listesi sunmuştu. Katar’a bu ülkeler tarafından tanınan 10 günlük süre 3 Temmuz Pazartesi günü sona erecek. Talepler listesinde; Doha merkezli Al Jazeera televizyonunun yayın hayatına son vermesi ve İran’la bağların zayıflatılması gibi isteklerin yanı sıra Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.