Lübnanlı Siyasetçi: Katar’a Karşı Olmak Türkiye’ye Karşı Olmaktır!

0
526
Lübnanlı Siyasetçi: Katar’a Karşı Olmak Türkiye’ye Karşı Olmaktır!
Lübnanlı Siyasetçi: Katar’a Karşı Olmak Türkiye’ye Karşı Olmaktır!

Katar sorununu irdeleyen Lübnan meclisinin eski başkan yardımcısı Ali El Ferzali, “Katar’a karşı açılabilecek bir savaş, aynı zamanda Türkiye’ye karşı açılmış bir savaş demektir” tanımlamasında bulundu.

“KATAR KRİZİ ASIL SORUNUN KÜÇÜK BİR PARÇASIDIR”

Ferzali röportajında, Katar’da ortaya çıkan sorunların, Sünni âleminde nüfuz elde gayretiyle çıkarılan harbin yansımalarından birisi olarak değerlendirmek gerektiğini ve bu krizin asıl sorunların görünür yüzünün küçük bir tarafı olarak bilinmesinin doğru olduğunu ifade etti.

Katar’ın mevcut gücünü ve itibarını kaybetmesi adına girişilen bu çabaların, aynı zamanda İslam âleminin en etkili güçlerinden Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı gösterilen bir politika olduğunu belirten Ferzali, “Katar’a karşı girişilen savaşı Türkiye’ye karşı  bir harp olarak telakki ederiz. Ayrıca şayet Katar, terör örgütü olarak nitelenen gruplara yardımına devam etmezse, bu adım Arap âleminde belirli bir konumu olan Türkiye açısından da bir sorun oluşturacaktır. ;

“KÖRFEZ’DEKİ KRİZ İSRAİL’İN FAYDASINADIR”

Katar’ın coğrafyadaki tesirini kaybetmesi halinde, Türkiye’nin de Yakındoğu’daki konumunda bir geri gidiş yaşanabileceğini düşündüğünü dile getiren Lübnanlı siyasetçi, “Körfez alanındaki sorunların büyümesi ve çözülememesi İsrail’in faydasınadır. ABD petrol gereksinimi dolayısıyla coğrafyadaki sorunlara alaka gösteriyor. ABD Başkanı Donald Trump, konuyla bire bir ilgilendiğini kendi ağzıyla dile getirdi” ifadelerini kullandı.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.