Mahkeme Booking’in İtirazını Ret Etti

0
1237
Mahkeme Booking’in İtirazını Ret Etti
Mahkeme Booking’in İtirazını Ret Etti

Dünyanın en ünlü online rezervasyon sitesi booking.com’un şahsı hakkında verilen engelleme kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi.

MAHKEME BOOKİNG.COM’UN İTİRAZINI RET ETTİ

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dün görülen itiraz davasında, TÜRSAB ve Booking.com avukatlarının yanı sıra müdahil taraf avukatları mahkemede hazır bulundu. Dünya.com’dan Emre Eser’in haberine göre mahkeme heyeti, booking.com’a konan ihtiyati tedbir karını kaldırmadı. Mahkeme Booking.com ve diğer otelcilerin yaptığı itirazı ret edildi.

BOOKİNG.COM NEDEN KAPATILDI

Türkiye’de temsilcilik ofisi var olan, fakat ticari faaliyetlerini Hollanda üzerinden yöneten, dolayısıyla Türkiye’ye karşı hiçbir mali sorumluluğu olmayan ve vergi vermeyen online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuştu. Karar ile beraber Booking. com, Türkiye’deki online satışlara aracılık yapamazken, yurtdışından erişim açık olduğu belirtildi.

Türkiye seyahat sektöründe yüksek bir pazar payına sahip olan Booking.com’un, bu avantajını oteller üzerinde yüksek komisyon baskısına çevirdiği de iddia edilmişti. Yerli tur operatörleri, Türkiye’de ofisi bulunmayan ve vergi ödemeyen şirketin haksız rekabete yol açtığını dillendirilmişti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) de, üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla 4 Aralık 2015’te dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, Booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına karar verdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.