Reuters’ın Dijital Haber Raporu’nda CNN TÜRK internette lider

0
511
Reuters'ın Dijital Haber Raporu'nda CNN TÜRK internette lider
Reuters'ın Dijital Haber Raporu'nda CNN TÜRK internette lider
Reuters Enstitüsü, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yedincisi düzenlenen Global Editörler Ağı Zirvesi (GEN Summit) kapsamında ‘Dijital Haberler Raporu’nu paylaştı. Rapora göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının haber almak için ilk tercihi cnnturk.com.tr oldu.

Raporda Türkiye ile ilgili önemli veriler yer alıyor. Örneğin, Türkiye’deki internet kullanıcıları haberleri sosyal medyada öncelikli olarak Facebook (%54), Youtube (%32), Twitter (%25), WhatsApp (%25) ve Instagram’dan (%17) alıyor. 

Haberlere duyulan güven hususunda ülkeler arasında büyük farklılıklar mevcut. Finlandiya, %62 ile haberlere duyulan güvenin en yüksek olduğu ülke olurken, en düşükler de %23 ile Yunanistan ve Güney Kore oldu.

Türkiye’de ise bu genel tabloya zıt bir şekilde katılımcıların %40’ı genel olarak haberlere, %46’sı ise kendi takip ettiği haberlere güvendiğini belirtmiş.

Bir diğer dikkat çeken nokta ise haberlerin artık mobil üzerinden takip edilmeye başlanması.

Birçok ülkede habere mobilden erişenlerin oranı, bilgisayarlarından erişenleri geçmiş durumda. Mobil haber notifikasyonları gittikçe popülerleşiyor. Notifikasyonların kullanım oranı ABD’de %8, Güney Kore’de %7, Avustralya’da ise %4 artmış durumda. Türkiye’de mobil notifikasyonlar ile habere erişenlerin oranı %24.

Türkiye’de habere erişim verileri 

Reuters’ın raporuna göre, Türkiye’de internette haber okurlarının yüzde 31’i haber kaynağı olarak cnnturk.com.tr’yi tercih ediyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.