Rusya’dan ABD’ye rest

0
521
Rusya'dan ABD'ye rest
Rusya'dan ABD'ye rest
Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptırım kararının arkasında, ABD’ye karşılık verileceğini duyurdu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Moskova’ya yönelik yaptırımları genişletmesinin karşılıksız kalmayacağını bildirdi.

Bakanlık, ABD yönetiminin Rusya’ya Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle uygulanan mevcut yaptırımları kuvvetlendirmek için 38 kişi ve kurumu yaptırım listesine eklemesine ilişkin yazılmış izah etme yaptı.

Washington’un bu adımıyla Barack Obama döneminde başlatılan iki ülke ilişkilerinin bozulması eğilimine devam edildiği açıklanmış açıklamada, bu gelişmeler ışığında Beyaz Saray’dan yapılan Rusya ile diyaloğu sürdürme açıklamalarının inandırıcı gelmediği açıklama edildi.

Açıklamada, ABD’nin bu adımının karşılıksız kalmayacağına vurgu yapılarak, “Washington’un daha önce Rusya’ya sıkıştırmak için uyguladığı sayısız yaptırımlardan sonuç alamadığı gerçeğini anlayarak, diyalog ve iş birliğine geri dönmesini umut ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, iki ülke arasında yakın zamanda düzenlenmesi planlanan diyalog toplantısına, bu koşullar altında lüzum olmadığı kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı Tanıdık Olmayan Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC) yapılan yazılmış açıklamada, Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımların etkinliğini korumak amacıyla 19 kişi ve 19 kuruluşa daha yaptırım uygulanacağı bildirilmişti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarını uzattığını duyurmasından bir gün daha sonra yapılan açıklamada, “ABD’nin tedbirlerinin milletlerarası partnerleriyle benzer çizgide olmasını sağlayacak karar, mevcut yaptırımları delme girişimlerine aleyhinde tasarlandı.” ifadelerine yer verilmişti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.