Şanghay İşbirliği Örgütü’ne Yeni Üyeler: Pakistan ve Hindistan

0
470
Şanghay İşbirliği Örgütü’ne Yeni Üyeler: Pakistan ve Hindistan
Şanghay İşbirliği Örgütü’ne Yeni Üyeler: Pakistan ve Hindistan

Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) devlet başkanları buluşmasında Pakistan ve Hindistan’ın örgütün yeni üyeleri olarak belirlendi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in konukluğunda gerçekleştirilen toplantıya, Kırgızistan lideri Almazbek Atambayev, Tacikistan Devlet Başkanı Emomali Rahmon, Özbekistan Devlet Başkanı Şefket Mirziyoyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile beraber Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi iştirak etti.

2001 SENESİNDE KURULDU, BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşfer Gani, Moğolistan Devlet Başkanı Tsakhiagiin Elbegdorj’un incelemelerde bulunduğu zirvede, BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres de davetliler arasındaydı.

Toplantıda Pakistan ve Hindistan’ın ŞİÖ’ye yeni üye olarak belirlenmesi, teröre karşı ortak duruş açıklaması ve aşırıcı gruplara karşı ortak politika uzlaşmaları çerçevesinde imzalar atıldı.

Çin, toplantı neticesinde ŞİÖ süreç yürütücülüğünü Kazakistan’dan sonra üstlendi.

ŞİÖ, 2001 senesinde Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan ortaklığıyla vücut bulmuştu. Örgüt, üye ülkelerin kendi aralarında politik, ticari, iktisadi, bilim, kültür, tedrisat ve başka meselelerde birlikte kararlar alma ve karşılıklı itimadı sağlamlaştırmayı gaye ediniyor. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.