sinop-haber ABD Başkanı Trump: Gösterilerde her iki taraf da suçlu

0
571
sinop-haber Trump'tan Kuzey Kore'ye tehdit: Gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaksınız
sinop-haber Trump'tan Kuzey Kore'ye tehdit: Gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaksınız
ABD Başkanı Donald Trump, ırkçı ve ırkçılık karşıtı grupların karşıya geldiği gösterilerde her iki tarafın da ‘suçlu olduğu’ açıklamasında bulundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Trump, ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürdüğü için bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açan sürücünün ise ‘katil’ olduğunu ekledi. ABD Başkanı, Charlottesville’deki olaylarla ilgili henüz gün yüzüne çıkmamış gerçekler olduğunu vurgulayarak iki tarafta da ‘iyi insanlar’ olduğunu belirtti.
Irkçılığın kendisi göreve geldiğinden beri iyileştiğini söyleyen Trump, daha çok iş alanı yaratıldıkça ırkçılığın azalacağını öne sürdü.

‘Washington’ın da heykelleri kalksın mı?”

Trump, ABD’nin ilk başkanı George Washington’a atıfla, ‘Irkçı olduğu için George Washington’ın bütün heykellerini kaldıralım mı? Eyleme katılanların hepsi neo-Nazi değildi, kimisi heykelin kaldırılmasından şikayetçiydi” dedi.

Charlottesville’de geçen Cuma başlayan olaylarda, Amerikan İç Savaşı dönemindeki ayrılıkçı Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine aşırı ırkçı gruplar protesto gösterileri başlatmıştı.
Karşı grubun ırkçılara tepki göstermesiyle iki grup arasında olaylar çıktı ve bölgede olağanüstü hal ilan edildi.
Irkçılık karşıtı grubun üzerine arabanın sürülmesiyle bir kişi hayatını kaybetti.

Trump’a tepki gösterilmişti

ABD Başkanı, şiddet olaylarından birkaç saat sonra “pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını” belirtmişti.
Bu açıklamada ırkçı ve aşırı sağcı grupların adının anmaması tepkilere yol açmış ve Beyaz Saray’dan bir açıklama daha gelmişti.
Beyaz Saray’ın yazılı açıklamasında, “Başkan açıklamasında, şiddet, bağnazlık ve nefretin her türünü güçlü bir şekilde kınadığını söyledi. Buna tabii ki beyazların üstünlüğünü savunanlar, Ku Klux Klan, neo-Naziler ve tüm aşırılıkçı gruplar da dahil” denildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.