sinop-haber ABD’de bir ilk: Kuvvet komutanları mesaj yayınladı

0
293
sinop-haber ABD'de bir ilk: Kuvvet komutanları mesaj yayınladı
sinop-haber ABD'de bir ilk: Kuvvet komutanları mesaj yayınladı
ABD ordusundaki kuvvet komutanları, nadir görülen bir adım atarak siyasete bulaştı. Komutanlar hafta sonunda Charlottesville’de yaşanan ve bir kadının ölümüne neden olan ırkçı şiddetin ardından, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçılara karşı ortak tepki gösterdi.

Sputnik’in Amerika’nın Sesi’nden aktardığı habere göre, Başkan Donald Trump’ın şiddet olaylarından ‘iki tarafı’ da sorumlu tutan açıklamalarından dolayı yoğun eleştiri yağmuruna tutulduğu bir sırada,

Bunun ardından da Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral Robert B. Neller dün paylaştığı mesajda, “ABD Deniz Piyadeleri’nde ırkçı nefret ya da aşırıcılığa yer yok. Çekirdek değerlerimiz olan onur, cesaret ve fedakarlık, deniz piyadelerinin

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley de bugün yaptığı açıklamada, “Kara Kuvvetleri, rütbelerimizde ırkçılığa, aşırıcılığa ya da nefrete müsamaha göstermez. Bu, değerlerimize ve 1775’ten beri savunduğumuz her şeye aykırıdır” dedi.

The Army doesn’t tolerate racism, extremism, or hatred in our ranks. It’s against our Values and everything we’ve stood for since 1775.

— GEN Mark A. Milley (@ArmyChiefStaff) — Gen. Dave Goldfein (@GenDaveGoldfein) 16 Ağustos 2017

Cumhuriyetçiler de tepkili

Öte yandan Trump’a çok sayıda Cumhuriyetçi’den de tepki geliyor. Cumhuriyetçilerin bazılarının Trump’ın bizzat ismini vererek eleştirdiği, bazılarının ise isim vermemeyi tercih ederek ırkçılığı hedef alan yorumlar yaptığı görülüyor.

Trump’a ismini vererek tepki gösteren Cumhuriyetçiler arasında senatörler John McCain, Marco Rubio, Jeff Flake, Jerry Moran, Ohio Valisi John Kasich, Temsilciler Meclisi üyeleri Ed Royce, Leonard Lance, Will Hurd ve eski Florida Valisi Jeb Bush gibi isimler bulunuyor.

Bu kişiler genel anlamda Trump’tan beyaz ırkçılara hiçbir şekilde hoşgörü göstermemesi, onlara açık tavır alması ve halkı birleştirici mesajlar vermesini isterken, Temsilciler Meclisi üyesi Hurd daha ileri giderek, Trump’ı özür dilemeye çağırdı.

Trump’ın ismini vermeden ırkçılığa tepki gösteren açıklamalar yapan Cumhuriyetçiler arasında ise Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, 2012 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney ve Temsilciler Meclisi üyesi Ileana Ros-Lehtinen gibi isimler yer alıyor. Eski başkanlar George W. Bush ve babası George H.W. Bush da ortak açıklama yaparak, Trump’ın ismini vermeden ırkçılığı kınadı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.