sinop-haber ABD’nin Havana Büyükelçiliğinde ‘sonik saldırı’ şüphesi

0
335
sinop-haber ABD’nin Havana Büyükelçiliğinde ‘sonik saldırı’ şüphesi
sinop-haber ABD’nin Havana Büyükelçiliğinde ‘sonik saldırı’ şüphesi
ABD’nin Havana Büyükelçiliğinde, sonik saldırı şüphesiyle gizemli bir şekilde işitme kaybına uğrayan diplomatların sayısının en az 16 olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı açıklamada, Küba’daki ABD Büyükelçiliğinde çalışan en az 16 Amerikalı hükümet yetkilisinin ve büyükelçilik çalışanının ciddi işitme kaybı dahil, çeşitli sağlık semptomları yaşadığını bildirdi.

Diplomatların maruz kaldığı saldırı hakkında ellerinde henüz net bilgi bulunmadığını söyleyen Nauert, soruşturmanın ABD’nin ilgili kurumları tarafından sürdürüldüğünü söyledi. Büyükelçilik çalışanlarına ABD’de ve Küba’da sağlık desteği verildiğini sözlerine ekleyen Nauert, “Bu, geçmişte yaşamadığımız bir şey” dedi.
Diplomatların sağırlığa yol açabilen bir tür sonik cihaz ile saldırıya uğradığı iddia ediliyor. Küba Dışişleri Bakanlığı, şüpheli bulunan saldırı hakkında yaptığı açıklamada, ABD ile işbirliği yaptıklarını belirterek, “Küba topraklarında akredite edilmiş diplomatik yetkililere veya ailelerine karşı herhangi bir eylemde bulunulmasına asla izin verilmeyecek” denilmişti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.