sinop-haber ABD’nin raporunda Türkiye’ye ‘Alevi hakları’ eleştirisi

0
352
sinop-haber ABD'nin raporunda Türkiye'ye 'Alevi hakları' eleştirisi
sinop-haber ABD'nin raporunda Türkiye'ye 'Alevi hakları' eleştirisi
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nda Türkiye’ye, “Aleviliğe İslam’a aykırı bir mezhep muamelesi yapılmaya devam edildiği” eleştirisinde bulunuldu.

İstikrar ve barış için; dini özgürlük

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Bakanlık sitesinden konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, “Dini özgürlükleri destekliyoruz, çünkü bu özgürlüğü etkin şekilde koruyan ülkeler daha istikrarlı, ekonomik olarak canlı ve barış içindedir. Hükümetlerin bu hakkı korumada başarısız olması ise, istikrarsızlığı, terörü ve şiddeti besler,” yorumunda bulundu.IŞİD’in her dinden insana karşı soykırım, tecavüz, kölecilik gibi insanlık suçları işlediğini de belirten Tillerson, raporun “tüm dünyada, kendi iradeleri doğrultusunda ve huzur içinde yaşamak isteyen insanları sesi” olduğunu söyledi.

Türkiye’ye Alevi hakları eleştirisi

ABD Dışişleri’nin raporunda,

Zorunlu dersten muafiyet hakkı

Okullarda zorunlu din dersinin, sadece nüfus cüzdanında “Hıristiyan” ya da “Musevi” yazan kişilere muaf olabildiği, ateistlere, agnostiklere, Alevilere ya da Müslüman olmayan diğer gruplara, Ezidilere, Bahailere ya da din hanesini kimlikte boş bırakan kişilere bu hakkın tanınmadığı gerekçesiyle eleştiride bulunuldu.

Ermeni Patrikhanesi’nin ‘ekümenik sıfatının tanınmadığı’ belirtilen raporda ayrıca, darbe teşebbüsünden sonra 20 televizyon ve radyo istasyonunun terör propagandası yapmak ya da cumhurbaşkanına hakaret etmek nedeniyle kapatıldığı, Fazıl Say ve Canan Arın gibi isimlerin dine hakaret suçlarıyla yargılandığı, Malatya’da kiliseye düzenlenen saldırıda üç kişinin öldüğü gibi detaylar da aktarıldı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.