sinop-haber Afganistan’daki ABD askerleri tartışmasına Rusya da katıldı

0
433
sinop-haber Afganistan'daki ABD askerleri tartışmasına Rusya da katıldı
sinop-haber Afganistan'daki ABD askerleri tartışmasına Rusya da katıldı
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD ordusunun Afganistan’daki yetkilerinin genişletilmesinin bu ülkenin egemenliğini ihlal etmemesini umduklarını söyledi.

Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, ‘ya yönelttiği Taliban’ı destekleme suçlamalarını reddetti.

Rusya’nın bu yöndeki iddiaları daha önce birçok kez yalanladığını ve ABD’den kanıt sunmasını istediğini hatırlatan Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak ortada kanıt yok. Bu tür açıklamalar, Rusya ve ABD’nin  Afganistan’da etkili işbirliği yapmasını sağlamıyor. Taliban’a hiçbir şekilde destek vermediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

Trump ne demişti? 

Trump, Virginia’daki Fort Myer askeri üssünde yaptığı konuşmada, Afganistan ile ilgili yeni savaş stratejisini açıklamıştı.

Başkan Trump, “Asker sayıları ya da bundan sonraki askeri faaliyetlere dair planlarımız hakkında konuşmayacağız. Bundan böyle keyfi takvimler değil, sahadaki koşullar stratejimizi yönlendirecek” demişti. Sahadaki Amerikan güçlerine daha fazla yetki verilmesi kararı aldığını da hatırlatan Trump, şimdi bu yetkiyi Afganistan’ı da kapsayacak şekilde genişlettiklerini vurgulamıştı.

ABD’nin Afganistan’da halihazırda yaklaşık 8400 askeri bulunuyor. 2001’deki işgalin ardından ülkede yaklaşık 2400 ABD askeri hayatını kaybetti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.