sinop-haber Afrika ülkesinde 38 yıl sonra yeni başkanını seçti

0
464
sinop-haber Afrika ülkesinde 38 yıl sonra yeni başkanını seçti
sinop-haber Afrika ülkesinde 38 yıl sonra yeni başkanını seçti
Afrika ülkelerinden Angola’da düzenlenen genel seçim sonrası oy sayma işleminde sona gelindi. 38 yıllık başkanlık koltuğunu bırakacak olan Jose Eduardo Dos Santos’un desteklediği aday Joao Lourenço, kesin olmayan sonuçlara göre Angola’nın yeni Devlet Başkanı.

Angola’daki başkanlık seçimlerinin ilk sonuçlarına göre, iktidar partisinin adayı ile birlikte 5 partinin daha yarıştığı seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre Joao Lourenço sandıkta açıkara farkla önde görülüyor. Mevcut başkan Jose Eduardo Dos Santos’un desteklediği aday Lourenço açılan sandıkladan çıkan oyların yüde 61.1’ini alırken, en yakın takipçisi Samakuva ise 26.7’lik bir oy oranında kaldı. Afrika’nın önemli petrol ülkelerinden Angola da seçimi bu kadar önemli kılan ise, 38 yıldır koltukta olan Dos Santos’un aday olmaması.

Euronews’da yer alan habere göre, Fransa Sosyal Demokrat Parti gözlemcisi Luis Vales seçimin olaysız bir şekilde gerçekleştiğini vurguladı. Gözlemci Luis açıklamasında “14 noktada sandık görevlilerinden aldığımız bilgilere göre önemli bir sorun yaşanmamış bu sevindirici bir gelişme” dedi.

Yapılan seçim sonrası halkın yeni devlet başkanından beklentisi ekomonik refah düzenin artması yönünde. Oy sayma işlemi sırasında partiler hata yaşanmaması için cep telefonları ile sayımı an be an kaydetti. (Sputnik)

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.