sinop-haber Barcelona saldırısı sonrası Trump’tan tepki çeken tweet

0
312
sinop-haber Barcelona saldırısı sonrası Trump'tan tepki çeken tweet
sinop-haber Barcelona saldırısı sonrası Trump'tan tepki çeken tweet
Amerikan Başkanı Donald Trump Barcelona saldırısı sonrası bir tweet daha paylaştı. Trump’ın, Amerikan tarihinden bir generale ve terörle mücadele yöntemlerine atıfta bulunduğu tweetinde “O dönem yapılanları inceleyin, 35 yıl boyunca radikal islamcı terör yoktu” ifadeleri yer aldı. Bu mesajı hem tarihsel doğruluk hem de kullandığı ifadeler açısından tartışma yarattı.

“General Pershing 50 kurşunu domuz kanına batırdı. 50 kişiyi sıraya dizdi. 49’unu öldürdü. 50’incisine dedi ki “Git neler olduğunu diğerlerine anlat.” 25 yıl boyunca bir daha sorun yaşanmadı. Amerikan Başkanı Donald Trump, Barcelona saldırısı sonrası, Twitter’dan bir mesaj daha paylaştı. O mesajda, General Pershingin teröristlere yakalandıklarında ne yaptığına iyi bakın. Ondan sonra 35 yıl boyunca radikal islamcı terör hiç olmadı” diye yazdı.

Söz ettiği General Pershing, Birinci Dünya Savaşı Amerikan orduları komutanlarındandı. Uyguladığı askeri taktik ve stratejilerle Amerika ve Avrupa askeri birliklerinin oluşumlarında önemli bir etkisi olmuştu. Ama General Pershingle ilgili, sosyal medyada ve internette dolaşan pek çok şehir efsanesi de mevcuttu. Onlardan birine göre, General Pershing, teröristleri domuz kanına batırılmış kurşunla öldürüyordu. Bir diğerine göreyse, Filipin-Amerika savaşı sırasında teröristleri öldürüp cansız bedenlerini ölü domuzlarla gömüyordu. Ancak bu hikayelerin hiçbiri tarihçiler tarafından doğrulanmamıştı. Trump, General Pershing’i ve ona dair şehir efsanelerini 2016 Şubat ayında, seçim kampanyasında bir mitingde dile getirmişti.

Trump, o hikayeyi, doğrulanmamış olmasına rağmen, Barcelona’da 13 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Twitterdan yeniden paylaştı. Hem tarihsel doğruluğunun olmaması hem de tweetinde kullandığı “Radikal islamcı terör” ifadesi nedeniyle eleştirildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.